Kiedy sprawa pracownicza jest odpłatna?

Zgodnie z polskim prawem sprawy pracownicze są zwolnione z opłat za koszty sądowe. Istnieją niestety wyjątki od tej normy i mimo wszystko pracownik jest zobowiązany pokryć koszty postępowania karnego.

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 roku normuje opłaty sadowe w tego typu sprawach. Według niej odpłatne są sprawy z zakresu prawa pracy obejmujące: skargi, zażalenia, skargi kasacyjne oraz skargi o przypuszczenia niezgodności z prawomocnym wyrokiem. Obarczone kosztami sądowymi w postaci opłaty stosunkowej są sprawy, których wartość sporu przekracza kwotę 50 tysięcy złotych. Wysokość wspomnianej opłaty stosunkowej wynosi 5 procent od wartości obiektu sprawy, z reguły więcej niż 30 zł i mniej niż 100 tysięcy złotych.

W przypadku trudności w określeniu wartości przedmiotu sporu sąd ustala opłatę tymczasową, która wraz z końcem postępowania zmieni nazwę na opłatę końcową. W trakcie trwania procesu organ sprawiedliwości stara się ustalić wartość przedmiotu pozwu i ustalić wartość opłaty końcowej jak najbardziej zbliżoną do realnej.

Opłaty na rzecz organu sprawiedliwości uiszczamy elektronicznie w postaci przelewu na numery kont dostępnych na stronach internetowych poszczególnych sądów. Istnieje możliwość uregulowania należności gotówką w kasach sądu.

Pracodawca kierujący pozew do sądu przeciw swojemu pracownikowi będzie ponosił koszty związane z postępowaniem wraz z pracownikiem na zasadach ogólnych. Powód w tej sytuacji zobowiązany jest także do uiszczenia opłaty od pozwu w wysokości 5% wartości sporu.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Wykroczenia nie objęte przedawnieniem
Next W jaki sposób zarejestrować małżeństwo zawarte za granicą?

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

Jak uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych?

Czasami ponoszenie kosztów sądowych jest utrudnione przez niełatwą sytuację materialną. Zarówno w sprawach cywilnych, jak i karnych występuje instytucja, która zwalnia z części lub całości tych opłat. Koszty, które trzeba

Pomoc prawna 0 Comments

W jakim celu wykonuje się okazanie?

W trakcie przeprowadzania postępowania dochodzi okazania. Głównie chodzi o osoby lub przedmioty. Musi przebiegać sprawiedliwie, bez ewentualnych wątpliwości. Po co stosuje się okazanie? Jak przebiega cała czynność i kto ją

Pomoc prawna 0 Comments

Ulga podatkowa od zakupu kas rejestrujących

Posiadanie kas fiskalnych to obowiązek każdego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Istnieje jednak możliwość zdobycia ulgi podatkowej z tytułu nabycia owego sprzętu. Odjąć od podatku można 50% wartości ceny netto potrzebnej

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply