Kiedy sprawa pracownicza jest odpłatna?
Zgodnie z polskim prawem sprawy pracownicze są zwolnione z opłat za koszty sądowe. Istnieją niestety wyjątki od tej normy i mimo wszystko pracownik jest zobowiązany pokryć koszty postępowania karnego.
Ustawa z dnia 28 lipca 2005 roku normuje opłaty sadowe w tego typu sprawach. Według niej odpłatne są sprawy z zakresu prawa pracy obejmujące: skargi, zażalenia, skargi kasacyjne oraz skargi o przypuszczenia niezgodności z prawomocnym wyrokiem. Obarczone kosztami sądowymi w postaci opłaty stosunkowej są sprawy, których wartość sporu przekracza kwotę 50 tysięcy złotych. Wysokość wspomnianej opłaty stosunkowej wynosi 5 procent od wartości obiektu sprawy, z reguły więcej niż 30 zł i mniej niż 100 tysięcy złotych.
W przypadku trudności w określeniu wartości przedmiotu sporu sąd ustala opłatę tymczasową, która wraz z końcem postępowania zmieni nazwę na opłatę końcową. W trakcie trwania procesu organ sprawiedliwości stara się ustalić wartość przedmiotu pozwu i ustalić wartość opłaty końcowej jak najbardziej zbliżoną do realnej.
Opłaty na rzecz organu sprawiedliwości uiszczamy elektronicznie w postaci przelewu na numery kont dostępnych na stronach internetowych poszczególnych sądów. Istnieje możliwość uregulowania należności gotówką w kasach sądu.
Pracodawca kierujący pozew do sądu przeciw swojemu pracownikowi będzie ponosił koszty związane z postępowaniem wraz z pracownikiem na zasadach ogólnych. Powód w tej sytuacji zobowiązany jest także do uiszczenia opłaty od pozwu w wysokości 5% wartości sporu.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
W jakim celu zakłada się działalność regulowaną?
W dzisiejszych czasach założenie prywatnej działalności jest bardzo proste. Wystarczy dopełnić kilku formalności i można zostać właścicielem firmy. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze procedura okazuje się łatwa, a dokumentów
Jakie opłaty za adwokata?
Do podstawowych obowiązków adwokata należy udzielanie wsparcia prawnego swoim klientom w sprawach o różnej tematyce i specyfice. Już dawno wiadomo, że usługi te nie są tanie, a w niektórych przypadkach
Jak wygląda leasingowanie gruntów?
Wśród właścicieli firm leasingowanie jest powszechne i bardzo popularne. Pozwala obniżyć wydatki, ale jednocześnie gwarantuje dobrą jakość i prawo używania wybranego obiektu. Jedną z metod racjonalizowania rozchodów jest leasing gruntów.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!