Kiedy przysługują produkty zastępcze?

Kiedy przysługują produkty zastępcze?

Produkt zastępczy, jak sama nazwa wskazuje, powinien zastępować rzecz oddaną do reklamacji. W niektórych przypadkach sprzedawca ma obowiązek wydać takie urządzenie. W jakich sytuacjach produkt zastępczy to obowiązek?

Warunkiem otrzymania produktu zastępczego jest odpowiedni zapis na dokumencie gwarancyjnym. Musi jasno określać warunki otrzymania sprzętu oraz kryteria związane z jego użytkowanie i późniejszym oddaniem.

Zazwyczaj produkt zastępczy wydawany jest w związku z oddaniem do naprawy sprzętu elektronicznego. Przede wszystkich chodzi telefony komórkowe. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że rzeczy do korzystania tymczasowego mogą odbiegać jakością od tych oddanych na gwarancji. W przypadku telefonów powinien spełniać podstawowe funkcje, tzn. wykonywać połączenia oraz obsługiwać wiadomości tekstowe.

Niektóre firmy, które zbają o swoich klientów, wprowadzają udogodnienia i oferują identyczny sprzęt. Jest to jednak mało popularne zjawisko, ponieważ wiele urządzeń to kosztowny wydatek.

Należy pamiętać, że produkt zastępczy wydawany jest na okres serwisowania lub naprawy sprzętu i powinien być należycie traktowany. Wszystkie nabyte wady lub uszkodzenia są rozliczane i finansowane z konta klienta. Zatem trzeba uważać i szanować rzeczy otrzymane w zastępstwie.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Czym jest prawo pierwokupu?
Next Wszystko o zasiłkach dla osób bez pracy

You might also like

Reklamacje 2 komentarze

Jak złożyć reklamację, by została uwzględniona?

Przy stwierdzeniu wady każdego zakupionego dobra mamy prawo złożyć reklamację, nawet jeśli w sklepie istnieje komunikat: ,,Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględniamy”. Zapis ten jest niezgodny z prawami konsumenta.

Reklamacje 1Comments

Brak rachunku a reklamacja

Od dawna panuje zasada, że brak rachunku uniemożliwia proces reklamacyjny i gwarancyjny. Okazuje się, że nie jest to do końca prawdziwe twierdzenie i nie znajduje potwierdzenia w przepisach. Jak zatem

Reklamacje 0 Comments

Czy można reklamować transakcje bankowe?

Praktycznie każda osoba pracująca, ale nie tylko, ma styczność z usługami bankowymi. Są to różne czynności, np. zwykłe przelewy, kredyty, lokaty, wpłaty lub wypłaty. Zwykle wszystko przebiega sprawnie i jest

1 Comment

  1. rafał
    10 sierpnia, 14:11 Reply
    Warunkiem otrzymania produktu zastępczego jest odpowiedni zapis na dokumencie gwarancyjnym, bez tego nawet nie ma co próbować.

Leave a Reply