Kiedy pracownik zwróci pracodawcy koszty odbytych szkoleń?

Każdy pracownik czynny zawodowo marzy, aby nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, poszerzać umiejętności i ciągle się samorealizować. W związku z tym przedsiębiorstwa bardzo często udostępniają swojej kadrze szkolenia lub kursy doszkalające. Wiedzą, jak jak ważne są takie szkolenia oraz jak bardzo mogą wpłynąć na wydajność pracy.

W większości przypadków to pracodawca pokrywa koszty wysłania pracownika na szkolenia oraz nadprogramowe koszty (koszty transportu, zakwaterowania, wyżywienia, materiałów szkoleniowych).

Zazwyczaj przedsiębiorcy zabezpieczają się i zawierają deklaracje lub umowy lojalnościowe. Są to deklaracje, w których pracodawca oferuje, że opłaci wszystkie koszty dokształcania, a podwładny obiecuje, że użyje pozyskaną naukę do rozrostu firmy i usprawnienia mechanizmów w niej działających. Poza tym zaręcza, że nie przekaże wypowiedzenia w konkretnym terminie od odbycia szkolenia. Podsumowując, taka umowa zawiera: deklarację pracodawcy, deklarację pracownika, czas obowiązywania umowy (maksymalny czas obowiązywania umowy lojalnościowej nie może przekraczać trzech lat).

Osoby przyjmujący deklarację muszą zdawać sobie sprawę, że w przypadku niedopełnienia z założeń w niej umieszczonych zostaną obciążeni karą (zwykle równowartość kosztów szkolenia).

Kiedy można mówić o niewywiązaniu się z ustaleń umowy? Oto one: przede wszystkim, wtedy, gdy zatrudniony odda na ręce zatrudniającego wypowiedzenie wcześniej niż ustalono w umowie lojalnościowej. Także, gdy zatrudniony zaprzestanie uczęszczania na kurs lub w ogóle go nie podejmie bez rzeczowego usprawiedliwienia swojej decyzji. I ostatecznie, gdy przedsiębiorca nie będzie przestrzegał terminu ważności umowy lojalnościowej i wcześniej dymisjonuje pracownika.

W sytuacji, gdy pracownik nie dopełni obowiązków zawartych w deklaracji lojalnościowej, wówczas zmuszony będzie do całkowitego zwrotu kosztów poświęconych na szkolenie.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Czy śnieżyca usprawiedliwia nieobecność w pracy pracownika?
Next Jak obniżyć koszty zatrudnienia pracowników w czasie kryzysu?

You might also like

Jak wyglądają świadectwa pracy?

Obowiązkiem każdego pracodawcy, który żegna jeszcze niedawnego pracownika, jest przedstawienie świadectwa pracy. Zwykle dokument wręczany jest podczas ostatniej rozmowy lub doręczany za pośrednictwem poczty. Jakie wiadomości powinny zostać uwzględnione w

Jakie są ulgi z tytułu prowadzenia działalności w miejscu zamieszkania?

Biznesmeni, którzy postanowili wykorzystywać cześć swojego mieszkania na cele prowadzonej działalności gospodarczej, mogą odliczyć koszty amortyzacji w tytule aktywności gospodarczej. Decydując się na takie postępowanie, należy w pierwszej fazie: –

Ułatwienia dla przedsiębiorców-zmiany w Kodeksie pracy

Od początku tego roku obowiązują nowe przepisy, których zamiarem jest ułatwienie rozpoczęcie prowadzenia własnej firmy. Zgodnie z nowelizacją obowiązki informacyjne związane z założeniem działalności gospodarczej są teraz zniesione. Przyczyną tych

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply