Kiedy pracownik otrzyma świadczenie rehabilitacyjne?
Podwładny w ramach umowy o pracę powinien mieć dostęp do podstawowych świadczeń socjalnych. Na liście jest między innymi zasiłek chorobowy, który przydzielany jest w przypadku kłopotów ze zdrowiem. Kiedy jednak odnajdzie zastosowanie świadczenie rehabilitacyjne?
Zasiłek chorobowy przyznawany jest, gdy podwładny nie jest w stanie wykonywać swoich powinności zawodowych przez minimum 33 dni. Jeśli problemy przeciągają się może wnioskować o uzyskanie świadczenia rehabilitacyjnego.
Według przepisów świadczenie powinno być przekazywane przez maksymalnie 12 miesięcy. Aczkolwiek rokowania powinny stwierdzać, że pracownik wróci do zdrowia i będzie mógł normalnie, samodzielnie funkcjonować.
Podstawą do otrzymania zasiłku rehabilitacyjnego jest wniosek z konkretnymi dokumentami. Chodzi głównie o dołączenie zaświadczenia o stanie zdrowia, raport z badań kontrolnych w firmie oraz potwierdzenie, że składki są odprowadzane regularnie.
Wysokość świadczenia wyliczana jest indywidualnie, zgodnie z diagnozą. Ogólnie obowiązuje zasada, że przez pierwsze trzy miesiące zasiłek plasuje się na poziomie 90% zasiłku chorobowego oraz 75% w następnych miesiącach.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Czym charakteryzuje się renta szkoleniowa?
O rencie szkoleniowej można mówić w odniesieniu do pracowników, którzy stracili możliwość kontynuowania kariery zawodowej, ale po przekwalifikowaniu nadal mogą pozostawać czynni zawodowo. Istnieją jednak pewne zasady, które trzeba spełnić,
W jakich przypadkach należy się zasiłek wyrównawczy?
W grupie wielu świadczeń działających od dawna na terenie Polski wymienić należy również zasiłek wyrównawczy. Skierowany jest do podwładnych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Zanim jednak go uzyskają muszą
Jak ubiegać się o świadczenie wyrównawcze?
Celem wypłacania zasiłku wyrównawczego jest, jak sama nazwa wskazuje, wyrównanie wynagrodzenia, które zostało zmniejszone w związku z kłopotami zdrowotnymi. Należy jednak wskazać sytuacje, w których świadczenie nie powinno zostać wypłacone.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!