Kiedy powinna być gotowa ocena pracownicza?

Kiedy powinna być gotowa ocena pracownicza?

W renomowanych firmach i korporacjach organizuje się okresowe oceny pracownicze. Są one niezbędne, żeby wymienić powielane błędy, pochwalić za dokonania lub przedyskutować inne kwestie służbowe. Kiedy pracodawca powinien wykonać ocenę podwładnego? Jaka częstotliwość będzie najlepsza dla obu stron?

Po pierwsze trzeba powiedzieć, że zazwyczaj ocena pracownicza jest wynikiem zapotrzebowania prezesa lub menadżera. Podczas spotkania porusza się temat realizacji ustalonych obowiązków, stosunków z współpracownikami, motywację oraz przyznaje lub odbiera premie i nagrody.

Intencją oceny pracowniczej jest nadzór, kontrola nad podwładnymi, wgląd do kartoteki, rozwiązywanie bieżących kłopotów, poszukiwanie rozwiązania w momencie wystąpienia komplikacji oraz umacnianie więzi i eliminowanie niewłaściwych zachowań.

Warto takie spotkania organizować często, ponieważ pojawiające się uwagi nie będą bagatelizowane, pochwały redukowane, a niewielkie konflikty omijane. W najlepszych warunkach powinny zachodzić raz w miesiącu, ale ze wzgląd na liczne obowiązki trudno poświęcić każdemu czas. W realnym świecie polecane jest kwartalne powracanie do tematu.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Wszystko o naliczaniu opłat komorniczych
Next Czy pracodawca może sprawdzić trzeźwość personelu?

You might also like

Czy da się wyszukać i przyjąć idealnego pracownika?

Założeniem każdego przełożonego jest pozyskanie idealnego pracownika na wolne miejsce pracy. Żeby jednak wskazać najlepszego kandydata należy wdrożyć kilka najważniejszych zasad, które ułatwią wybór i pomogą w podjęciu właściwych kroków.

Wszystko o zwolnieniu dyscyplinarnym

Nie zawsze współpraca na linii pracodawca-pracownik układa się dobrze. Bywają sytuacje, kiedy relacje nie są poprawne, a zatrudniony nie przedstawia zainteresowania obowiązkami. W jaki sposób przeprowadzić zwolnienie dyscyplinarne? Kiedy powinno

Komisja Europejska chce zmian i promowania kobiet

Z analiz prowadzonych przez Komisję Europejską wynika, że kobiety nie są dopuszczane do zarządu dużych przedsiębiorstw czy spółek. Zwykle rządy należą do mężczyzn (stanowią ponad 90%) i to oni podejmują

1 Comment

  1. akcentt
    31 stycznia, 11:16 Reply
    No właśnie to bardzo dobry pomysł z tą oceną pracowniczą. Chyba każdy chce, żeby w firmie był spokój, a nie konflikty.

Leave a Reply