Kiedy ogłasza się żałobę narodową?
Głównym powodem ogłoszenia żałoby narodowej jest masowe wydarzenie, w wyniku którego śmierć ponieśli obywatele Polski. O jej wprowadzeniu decyduje Prezydent kraju, który wydaje oświadczenie do wiadomości publicznej. Do tej pory nie wprowadzono jednak szczegółowych procedur dotyczących żałoby narodowej. Jest to raczej intuicyjnie działanie przedstawicieli państwa.
Przede wszystkim żałoba narodowa stosowana jest w odniesieniu do sytuacji o charakterze katastrofy drogowej, lotniczej, morskiej, w wyniku której zmarło przynajmniej kilka osób. Całe zdarzenie dodatkowo miało ogromny wpływ na społeczeństwo, wstrząsnęło osobami, które nie były związane z ofiarami. Może to być także przypadek, kiedy przyczyny tragedii były tragiczne, np. autobus wpadł w poślizg, a śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie.
Długość żałoby narodowej zależy od rozmiarów tragedii. Chodzi głównie o ilość ofiar śmiertelnych, rannych, okoliczności zdarzenia, zaistniałe skutki oraz wpływ na opinię publiczną. Duże znaczenie ma również informacja o śmierci osoby znanej i zasłużonej, wysoko postawionej w kraju (np. prezydent RP) lub obywatelach Polski za granicą.
Na okres trwania żałoby w kraju zachodzą różne zmiany. Przede wszystkim flagi są opuszczane do połowy, odwołuje się zdarzenia kulturalne (np. koncert, impreza masowa) oraz wszystkie programy i zdarzenia o charakterze rozrywkowym lub humorystycznym. Każdy obywatel zobowiązany jest do przestrzegania żałoby ze względów moralnych i w ramach szacunku dla ofiar i ich rodzin.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Charakterystyka stanu nadzwyczajnego
Jeśli w kraju dzieje się coś złego, a życie lub zdrowie obywateli jest zagrożone, wówczas ogłasza się stan nadzwyczajny. Powzięte czynności zależą od rodzaju zagrożenia i przyczyn. Polskie prawo zna
Odwołanie ministra poprzez wotum nieufności
Odpowiedzialność polityczną ministrowie ponoszą przed Sejmem oraz przed premierem. Narzędzie, które to kontroluje jest tzw. wotum nieufności. Wyróżniane są dwa rodzaje wotum nieufności. 1. Wotum nieufności wobec Rady Ministrów polega
Poprawne zgłoszenie skargi konstytucyjnej
Skarga konstytucyjna jest formą obrony przed łamaniem praw i wolności zawartych w Konstytucji. Istotny jest sposób zgłaszana skargi, by była rozpatrzona. Zażalenie może złożyć obywatel oraz osoby nie posiadające obywatelstwa.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!