Kiedy nie trzeba płacić za postępowanie sądowe?
Każde postępowanie sądowe kończy się obarczeniem jednej ze stron kosztami procesowymi. Czasami stawka jest naprawdę wysoka i przekracza możliwości finansowe. Czy można odroczyć płatności? Jak napisać wniosek i do kogo skierować?
Oprócz nielicznych przypadków, kiedy strona zwalniana jest automatycznie z płacenia kosztów sądowych (sprawy o ustalenie ojcostwa, ograniczenie praw rodzicielskich lub o przyznanie alimentów), zwykle na kogoś spada ta odpowiedzialność. Można jednak złożyć wniosek z prośbą o unieważnienie obciążenia.
Opłaty sądowe nie dotyczą osób, które często występują przeciwko konkretnej instytucji lub osobie, np. oszukani klienci lub partnerzy biznesowi. Taka sama zasada dotyczy podmiotów, które występują w imieniu osób trzecich, które zostały pokrzywdzone w ramach konkretnego zdarzenia lub powtarzających się zdarzeń. Chodzi głównie o pacjentów lub sprawy dotyczące łamania praw pracowników lub osobistych.
Jeśli strona procesu jest uboga lub ma zbyt niskie zarobki może prosić o rozłożenie płatności na raty lub zupełnie odroczyć spłatę. Są to jednak sporadyczne sytuacje i muszą być odpowiednio udokumentowane.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czym jest klauzula arbitrażowa?
Aktywni właściciele poszukują wspólników i próbują rozpocząć wieloletnią współpracę. Z tego powodu mają okazję otrzymywać stabilne przychody i rzetelnego wspólnika. Nie zawsze jednak kontakty są zdrowe i zdarzają się spory.
Czy notariusze mogą korzystać z usługi pozycjonowania?
Tak wiele mówi się pozycjonowaniu stron internetowych, jednak zapomina się o pewnych ograniczeniach z tym związanymi, a w szczególności o zawodach, które nie mogą korzystać z tego rodzaju usług. Czy
Ustawa antyterrorystyczna wprowadza niejawność działań służb. To zwiększy ich skuteczność
Ustawa antyterrorystyczna jest przykładem nowego modelu zarządzania służbami i informacjami pozyskanymi przez służby, a szef ABW stał się ich dyspozytorem i koordynatorem – ocenia Dariusz Wasiak z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Rzecznik Praw
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!