Kiedy można usłyszeć zarzut paserstwa?

Kiedy można usłyszeć zarzut paserstwa?

Proceder paserstwa jest w Polsce bardzo dobrze znany. Wiele przestępstw o charakterze rabunkowym dokonuje się przede wszystkim ze względu na opcję sprzedaży zdobytych przedmiotów. W zgodzie z Kodeksem wykroczeń możliwych jest kilka form tego przestępstwa. Co ustawa mówi o paserach? Jakie sankcje karne grożą winnemu?

Wedle obowiązującego prawa wyodrębnia się paserstwo umyślne, czyli świadome i z premedytacją. Jego skutkiem jest zdobycie czyjegoś mienia, które prowadzi do poprawienia sytuacji majątkowej. Obarczone jest karą pozbawienia wolności lub wysoką grzywną.

Natomiast paserstwo nieumyślne dotyczy osób, które nie miały pojęcia, że biorą udział w całej procedurze i nabyły lub przetrzymują kradzione rzeczy. Niestety muszą uregulować grzywnę w przedziale do 1,5 tys. zł.

Podsumowując, każdy typ paserstwa jest zabroniony. Nawet wsparcie w ukryciu pozyskanego mienia lub transport przedmiotów traktowany jest jako współudział i właściwie karany.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous W jakim celu powołano komisję penitencjarną?
Next Czym charakteryzuje się areszt tymczasowy?

You might also like

Wykroczenia 0 Comments

W jakich przypadkach ponosi się odpowiedzialność cywilną?

Każdy mieszkaniec Polski powinien posiadać odpowiedzialność cywilną. Innymi słowy ponosi rezultaty swoich czynów i jest w stanie przewidywać skutki różnych zachowań. Czym jeszcze charakteryzuje się odpowiedzialność cywilna? Do czego zobowiązuje?

Wykroczenia 0 Comments

Zakazy wchodzenia do wody

Już za kilka dni pierwszy dzień lata. Podczas upałów bardzo często chłodzimy się w najbliższych akwenach wody. Niestety, nie wszędzie jest to wskazane, a kąpiel w miejscu zabronionych może skutkować

Wykroczenia 0 Comments

W jakim celu powołano komisję penitencjarną?

Zgodnie z ustawą komisja penitencjarna powinna być uważana za jeden z organów władzy wykonawczej. Powoływana jest na potrzeby zakładu karnego, gdzie wypełnia obowiązki pod nadzorem dyrektora ośrodka. Jakie zadania wypełnia

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply