Kiedy można odwołać lub przerwać urlop pracownika?
Na podstawie art. 152 Kodeksu Pracy każdy pracownik pracujący na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Ściślej mówiąc ma prawo do płatnego i corocznego wypoczynku. Mimo to, pracodawca może zadecydować o szybszym zakończeniu urlopu lub zupełnie do niego nie dopuścić. Aby jednak całkowicie pozbawić pracownika wypoczynku musi mieć ku temu konkretne argumenty.
W chwili, gdy obecność pracownika w miejscu pracy jest uzasadniona i usprawiedliwiona kryzysową sytuacją, pracodawca może odwołać wypoczynek. Równocześnie jest zobowiązany do pokrycia wszystkich kosztów związanych z wycofaniem planów urlopowych. Aby zmobilizować pracownika do pracy może to zrobić w ramach polecenia służbowego. Trzeba pamiętać, że każdy pracownik powinien uzyskać możliwość, aby bez przeszkód do tej pracy dotrzeć w ustalonym czasie.
Mało osób wie, że nie tylko pracodawca może zawiesić urlop wypoczynkowy. Sam pracownik może tego dokonać w konkretnych sytuacjach. I są to następujące przypadki: choroba, ćwiczenia wojskowe do 3 miesięcy lub urlop macierzyński. Jeśli dojdzie do zdarzenia, które nie zostało wymienione wcześniej przesunięcie wypoczynku i wykorzystanie go w późniejszym terminie nie będzie możliwe.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jakie stosunki powinny nas łączyć z szefem?
W zawodzie spotykamy ludzi o różnych cechach charakteru i osobowościach. Jedni z nich zaczynają być szybko naszymi przyjaciółmi, z innymi nie potrafimy się tak sprawnie porozumieć. W związku z budowaniem
Umowa śmieciowa a obowiązki studenta
Obecnie na rynku pracy dużą popularnością mogą pochwalić się umowy zlecenie, ponieważ są niezobowiązującą formą zatrudnienia oraz umożliwiają przedsiębiorcom cięcie kosztów. Oznacza to dla licznej grupy pracowników ten rodzaj pracy
Kto może być członkiem Społecznej Inspekcji Pracy?
Do analizy stosowania zasad Kodeksu Pracy, oprócz częstych delegacji państwowych, mają pozwolenie Społeczne Inspekcje Pracy. W skład scharakteryzowanego zgrupowania wchodzą pracobiorcy, którzy mają obowiązek utrzymywać ład społeczny w zakładzie pracy.
1 Comment
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!