Kiedy można mówić o sporze zbiorowym?

Nie zawsze kontakty przełożonymi z podwładnymi są dobrze. Zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do niechcianych kłótni, różnicy zdań i problemów w wykonywaniu powinności zawodowych. W takim przypadku można mówić o sporze zbiorowym. Czym się wyróżnia? Kiedy następuje?

Zwykle spór zbiorowy, jak sama nazwa podpowiada, dzieje się, gdy pracodawca wprowadza swoje założenia i nie konsultuje ich z podwładnymi. Później okazuje się, że kadra nie jest zadowolona z podjętych zmian i wprost o tym informuje.

Nieprawidłowości dotyczą przede wszystkim wysokości wynagrodzenia, metody wypłacania środków, terminów przekazywania płatności, warunków socjalnych, wolnego, ubezpieczeń i pozostałych spraw związanych z pogwałceniem dobrych interesów pracowników.

Jeśli w terminie trzech dni przełożony nie ustosunkuje się do żądań zatrudnionych można mówić o sporze zbiorowym. W takiej sytuacji podwładni zwykle formują związki zawodowe i w grupie próbują ubiegać się o swoje prawa.

Zadaniem właściciela firmy jest ocena żądań, prognoza na przyszłość, próba rozwikłania sporu, zgoda na oferowane warunki lub ucieczka od kolejnych decyzji.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czym charakteryzuje się stanowisko menadżera projektu?
Next Jakie obowiązki stoją przed radą pracowniczą?

You might also like

Czym są opłaty targowe?

Podstawowym źródłem przychodu każdej gminy są opłaty lokalne oraz podatki. Wśród nich znajduje się opłata targowa. Stosowana jest w odniesieniu do sprzedawców na targowiskach oraz innych stoiskach handlowych. Kogo obowiązuje

Praca 1Comments

Jakie zmiany w praktykach studenckich?

Każda osoba, która studiuje wie, że powinien odbyć specjalne praktyki studenckie. Stanowią one przygotowanie do przyszłej pracy oraz są początkowymi doświadczeniami branżowymi. Jakie zmiany szykują się w sposobie ich organizacji?

W jaki sposób pracodawcy łamią prawa pracownicze?

W chwili podpisania umowy każdy pracownik zobligowany jest do przestrzegania wszystkich planów w niej zawartych oraz spełniania powinności. Ale umowę podpisują dwie strony, także na przełożonym ciąży odpowiedzialność, powinien stosować

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply