Kiedy można mówić o paserstwie?

Kiedy można mówić o paserstwie?

Proceder paserstwa jest w kraju dość popularny. Większość przestępstw na tle rabunkowym dokonuje się właśnie ze względu na możliwość przehandlowania zdobytych przedmiotów. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń wyróżnić można kilka form tego przestępstwa. Co ustawodawca mówi o paserstwie? Jakie kary czekają na winnego?

Zgodnie z obowiązującym prawem wyróżnia się paserstwo umyślne, czyli świadome i z premedytacją. Jego głównym zadaniem jest kradzież czyjegoś mienia, która prowadzi do osiągnięcia korzyści. Zagrożone jest karą ograniczenia wolności lub surową grzywną.

Natomiast paserstwo nieumyślne obejmuje osoby, które nie zdawały sobie sprawy, że uczestniczą w całym procederze i kupiły lub schowały kradzione rzeczy. Mimo wszystko muszą uiścić grzywnę w wysokości do 1,5 tys. zł.

Podsumowując, każdy rodzaj paserstwa jest zabroniony. Nawet pomoc w ukryciu towarów lub transport przedmiotów traktowane jest jako współudział i odpowiednio kara.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Kto decyduje o przeprowadzeniu przesłuchania?
Next Prawa i obowiązki komisji penitencjarnej

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Klasyfikacja wiekowa w filmach: jak to działa

Klasyfikacja wiekowa to jeden z najważniejszych aspektów kinematografii, wpływający na to, jakie treści będą dostępne dla widzów w różnym wieku. Jasne, kolorowe „G” na okładce kreskówki lub surowe czarno-białe „R”

Wiadomości 0 Comments

Outsourcing pracowników nadużywany przez nieuczciwe firmy

Na polskim rynku pracy tzw. outsourcing pracowników nie jest regulowany szczegółowymi przepisami prawa. Dla wielu pracodawców jest to korzystne, umożliwiające elastyczność narzędzie, ale nieuczciwe firmy wykorzystują tę furtkę, obchodząc dzięki niej

Wiadomości 6 komentarzy

Wolters Kluwer S.A. przejęło ofertę produktową LexisNexis Polska

Globalny koncern wydawniczy Wolters Kluwer podpisał umowę o przejęciu spółki LexisNexis Polska. Transakcja ma charakter wiązany, a jej głównym celem biznesowym jest podniesienie jakości usług dla klientów obu wydawnictw. Do

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply