Kiedy można mówić o bezpodstawnym wzbogaceniu?

Kiedy można mówić o bezpodstawnym wzbogaceniu?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem bezpodstawne wzbogacenie jest niedozwolone i odpowiednio karane. Dotyczy sytuacji, w których korzyści majątkowe uzyskuje się kosztem innych. W jakich przypadkach mówić należy o bezpodstawnym wzbogaceniu? Jak zachować się w takiej sytuacji?

W dużym stopniu bezpodstawne wzbogacenie jest powiązane z odpowiedzialnością cywilną. Inaczej mówiąc chodzi o osiąganie zysków finansowych bez zgody lub świadomości osoby pokrzywdzonej. Aby wykryć tego typu przestępstwo trzeba sprawdzić kilka podstawowych kwestii.

W pierwszej kolejności jest to zdobycie środków majątkowych bez użycia form prawnych. Do wyboru jest umowa, zrzeczenie, przeniesienie własności, decyzja administracyjna lub inna metoda załatwiona w sposób legalny.

Często obowiązkiem przestępcy jest zwrot zagarniętych środków i niejednokrotnie dodanie rekompensaty lub zadośćuczynienia. Niestety wiele spraw musi analizować sąd, ponieważ ugodowe załatwienie problemu jest nieosiągalne.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Jakie obowiązki wykonuje agencja zatrudnienia?
Next Czym charakteryzuje się oryginalny biznesplan?

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

W jakim celu wprowadzono opłaty produktowe?

Wejście do Unii Europejskiej oznaczało dla przedsiębiorców wiele zmian. Wzrosła świadomość, głównie w sprawie zanieczyszczenia środowiska i poruszono kwestie związane z ekologią. Nie powinien zatem zaskakiwać fakt, że wprowadzono odpowiednie

Pomoc prawna 0 Comments

Które dokumenty potwierdzą zyski spółki?

Spółki kapitałowe (czyli także spółka z o.o.) są objęte opodatkowaniem dochodowym CIT. W związku z tym wszystkie zyski i straty powinny być rzetelnie księgowane, a koszty uzyskania przychodu właściwie dokumentowane.

Pomoc prawna 0 Comments

Wszystko o tłumaczu przysięgłym

Tłumacz przysięgły to osoba, która pełni bardzo odpowiedzialne i szanowane stanowisko. Zajmuje się przekładaniem dokumentów o charakterze administracyjnym lub sądowym. Organem zlecającym może być osoba prywatna, ale też instytucje. Jakie

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply