Kiedy można mówić o bezpodstawnym wzbogaceniu?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem bezpodstawne wzbogacenie jest niedozwolone i odpowiednio karane. Dotyczy sytuacji, w których korzyści majątkowe uzyskuje się kosztem innych. W jakich przypadkach mówić należy o bezpodstawnym wzbogaceniu? Jak zachować się w takiej sytuacji?
W dużym stopniu bezpodstawne wzbogacenie jest powiązane z odpowiedzialnością cywilną. Inaczej mówiąc chodzi o osiąganie zysków finansowych bez zgody lub świadomości osoby pokrzywdzonej. Aby wykryć tego typu przestępstwo trzeba sprawdzić kilka podstawowych kwestii.
W pierwszej kolejności jest to zdobycie środków majątkowych bez użycia form prawnych. Do wyboru jest umowa, zrzeczenie, przeniesienie własności, decyzja administracyjna lub inna metoda załatwiona w sposób legalny.
Często obowiązkiem przestępcy jest zwrot zagarniętych środków i niejednokrotnie dodanie rekompensaty lub zadośćuczynienia. Niestety wiele spraw musi analizować sąd, ponieważ ugodowe załatwienie problemu jest nieosiągalne.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Jak przekazać grudniowe składki z działalności firmy?
W ubiegłym roku ustalono inne przepisy dotyczące opłacania zaliczki za listopad na rzecz rozliczenia podatkowego. Do tej pory należało dwukrotnie opłacić składkę, aby zmieścić się w roku podatkowym. Aktualnie nie
Kto powinien być autorem instrukcji BHP?
Często pracownicy wśród powinności mają przygotowywanie raportów, sprawozdań, planów, dokumentów, nawet programów i aplikacji. Wiele z nich trzeba traktować jako utwory mimo, że powstają tylko na potrzeby przełożonego lub managera.
W czym pomaga mediacja?
Mediacja dawna traktowana jest jako metoda niwelowania konfliktów i problemów, na końcu której zawsze dochodzi do kompromisu. Niejednokrotnie to sąd zleca przeprowadzenie spotkania mediacyjnego, aby zakończyć spór. Czy rzeczywiście wsparcie
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!