Kiedy mamy do czynienia z potrącaniem wierzytelności?

Wierzytelności są zobowiązaniami, które jesteśmy zmuszeni uregulować. Najczęściej następuje to na drodze spłaty długu. Jednak w praktyce spotykamy się z możliwością anulowania zobowiązań w przypadku, gdy strony są jednocześnie wobec siebie wierzycielami i dłużnikami.

Prawo stanowiące o potrącaniu wierzytelności znajduje się w Kodeksie Cywilnym. Mówi o możliwości odliczenia zobowiązań od wierzytelności drugiego podmiotu. Zobowiązania owe muszą mieć podstawę prawną i być określone co do wartości. Wtedy mniej wartościową rzecz odliczamy od tej bardziej wartościowej, likwidując jedno zobowiązanie i zmniejszając to większe o kwotę mniejszego.

Wspomniane potrącenie możliwe jest na podstawie oświadczenia. O zakresie działania decyduje sama forma dokumentu, mówimy tu o potrącaniu jednostronnym lub dwustronnym.

Informacje zawarte w oświadczeniu powinny dotyczyć oznaczenia stron i przedmiotu wierzytelności z podaniem jej wartości. Istotną sprawą jest także określenie chęci potrącania całości, czy części wartości sporu.

Zobowiązania nie ulegające procesowi zajęcia, wynikające z operacji niedozwolonych oraz wierzytelności o dostępność środków utrzymania, nie podlegają potrąceniu.

Potrącenie jest pewnego rodzaju zarzutem, zatem obowiązuje na postawie jego praw. Oznacza to zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego, iż potrącenie jest odpowiedzią na pozew wierzyciela w sprawie spłaty zadłużenia. Więc do złożenia zarzutu musimy dysponować odpowiednimi dowodami.

W przypadku potrąceń, dowodami naszego zadłużenia są otrzymane faktury lub przywłaszczone dobra trwałe.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Dotacje dla bezrobotnych
Next Charakterystyka stanu nadzwyczajnego

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Kiedy nie trzeba płacić za postępowanie sądowe?

Każde postępowanie sądowe kończy się obarczeniem jednej ze stron kosztami procesowymi. Czasami stawka jest naprawdę wysoka i przekracza możliwości finansowe. Czy można odroczyć płatności? Jak napisać wniosek i do kogo

W sądzie 0 Comments

Kiedy stosuje się tytuł wykonawczy?

Wstępem do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego jest tytuł wykonawczy. Ustanawiany jest przez sąd, który przekazuje klauzulę wykonalności. Po wydaniu decyzji sprawa przechodzi w ręce komornika, który monitoruje całą akcje. Co jest

W sądzie 0 Comments

Jakie obowiązki należą do referendarza sądowego?

Od 1997 roku funkcjonuje w Polsce posada referendarza sądowego. Zgodnie z ustawą posiada kompetencje zbliżone do tych, którymi dysponuje sąd. Należy jednak wiedzieć, że może z nich korzystać tylko w

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply