Kiedy mamy do czynienia z potrącaniem wierzytelności?
Wierzytelności są zobowiązaniami, które jesteśmy zmuszeni uregulować. Najczęściej następuje to na drodze spłaty długu. Jednak w praktyce spotykamy się z możliwością anulowania zobowiązań w przypadku, gdy strony są jednocześnie wobec siebie wierzycielami i dłużnikami.
Prawo stanowiące o potrącaniu wierzytelności znajduje się w Kodeksie Cywilnym. Mówi o możliwości odliczenia zobowiązań od wierzytelności drugiego podmiotu. Zobowiązania owe muszą mieć podstawę prawną i być określone co do wartości. Wtedy mniej wartościową rzecz odliczamy od tej bardziej wartościowej, likwidując jedno zobowiązanie i zmniejszając to większe o kwotę mniejszego.
Wspomniane potrącenie możliwe jest na podstawie oświadczenia. O zakresie działania decyduje sama forma dokumentu, mówimy tu o potrącaniu jednostronnym lub dwustronnym.
Informacje zawarte w oświadczeniu powinny dotyczyć oznaczenia stron i przedmiotu wierzytelności z podaniem jej wartości. Istotną sprawą jest także określenie chęci potrącania całości, czy części wartości sporu.
Zobowiązania nie ulegające procesowi zajęcia, wynikające z operacji niedozwolonych oraz wierzytelności o dostępność środków utrzymania, nie podlegają potrąceniu.
Potrącenie jest pewnego rodzaju zarzutem, zatem obowiązuje na postawie jego praw. Oznacza to zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego, iż potrącenie jest odpowiedzią na pozew wierzyciela w sprawie spłaty zadłużenia. Więc do złożenia zarzutu musimy dysponować odpowiednimi dowodami.
W przypadku potrąceń, dowodami naszego zadłużenia są otrzymane faktury lub przywłaszczone dobra trwałe.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jakie obowiązki należą do referendarza sądowego?
Od 1997 roku funkcjonuje w Polsce posada referendarza sądowego. Zgodnie z ustawą posiada kompetencje zbliżone do tych, którymi dysponuje sąd. Należy jednak wiedzieć, że może z nich korzystać tylko w
Jak dostarcza się pisma sądowe?
Od 5 lat obowiązują nowe przepisy dotyczące dostarczania pism sądowych. Wprowadzono zmodernizowane procedury przetrzymywania listów na poczcie oraz wydłużono okres czekania na odebranie korespondencji. Jak obecnie przebiega sprawa przesyłania wezwania
Czym charakteryzuje się dochodzenie?
Każde postępowanie przygotowawcze może być prowadzone na podstawie śledztwa lub dochodzenia. Pierwszy sposób wybiera się w odniesieniu do podejrzenia o popełnieniu przestępstwa przestępstwa. Kiedy natomiast stosuje się dochodzenie? Jak wygląda
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!