Kiedy małżeństwo odliczy ulgę podatkową od darowizn?
Akcje reklamowe namawiają nas do przekazania 1% podatku na organizacje charytatywne. Niektórzy z nas przesyłają wyższe kwoty dające pomoc potrzebującym. Jeśli rozliczamy się w małżeństwie warto takie sumy przelewać ze wspólnego konta bankowego.
Określone darowizny można odpisać od podatku dochodowego w zeznaniu PIT. Przelew rozliczony w 2014 roku musi być wykonany w roku wcześniejszym. Kwota określona z tego tytułu nie może przekraczać 6% wartości zarobionego przychodu.
Dodatkowo limit ten nie określa kwot kierowanych na rzecz kościelnej aktywności charytatywno-opiekuńczej. Ponadto prawnemu odliczeniu podlegają kwoty przekazane na cele:
– pomocy instytucją użytku społecznego. Dotyczy to głównie szkół, organizacji pomocy, spółdzielni socjalnych i innych klubów dających pomoc biednym, niepełnosprawnym czy osieroconym dzieciom,
– kultu religijnego,
– wspomagania bazy krwiodawstwa.
Małżeństwa mogą razem przekazywać pieniądze, bez względu czy mają osobny majątek. Ważne jest nie przewyższanie bariery 6% i dołączenie drugiej osoby, jeśli przelew jest zlecany z osobistego konta jednego ze stron.
Nie można zapomnieć o odpowiednich dowodach podczas wyliczania podatku, a mianowicie: dowodu wpłaty i innych koniecznych dokumentów określonych dla konkretnych typów darowizn.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Na jakich zasadach oddawać 1% podatku?
Od jakiegoś czasu każdy podatnik może uwzględnić w swoim zeznaniu 1% podatku na pomoc charytatywną lub organizacje o charakterze publicznym. Niestety każdego roku przepisy są modyfikowane i nie każdy wie,
Jak działają spółki komandytowe?
Wśród spółek osobowych dużą popularnością wykazują się spółki komandytowe, które zakłada się na potrzeby przedsiębiorstwa, posiadają kilku członków, aczkolwiek nie mają osobowości prawnej. Co jeszcze należy wiedzieć o spółkach komandytowych?
Kiedy sprawa pracownicza jest odpłatna?
Zgodnie z polskim prawem sprawy pracownicze są zwolnione z opłat za koszty sądowe. Istnieją niestety wyjątki od tej normy i mimo wszystko pracownik jest zobowiązany pokryć koszty postępowania karnego. Ustawa
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!