Kiedy konsument może otrzymać odszkodowanie za wypadek w sklepie?
Zadaniem właściciela sklepu jest utrzymanie infrastruktury sklepowej w takim stanie, aby nie zagrażała ona klientom. Ponosi on odpowiedzialność za szkody, jakich doznał konsument wywracając się na śliskiej posadzce.
Według Kodeksu cywilnego właściciel sklepu ponosi odpowiedzialność deliktową, która polega na obowiązkowym naprawieniu szkody, jeżeli wytworzyła się ona z naszej winy. Dodatkowym wymogiem jest udowodnienie, że z winy osoby prowadzącej sklep lub jej pracowników doszło do zdarzenia, którego skutkiem są szkody na osobie (np. skręcona kostka) i mieniu (np. podarta odzież). W takim przypadku zgromadzenie i zabezpieczenie dowodów leży po stronie klienta. Warto zebrać zeznania świadków i poinformować o zdarzeniu kierownika lub właściciela sklepu, a następnie zażądać od niego sporządzenia adnotacji i jej potwierdzenia przez podpis.
Poszkodowany konsument może starać się o wypłatę odszkodowania, którego wielkość zależy od rodzaju szkód. Wysokość szkód również musi zostać uzasadniona przez poszkodowanego. W takich okolicznościach warto przedstawić rachunki za leczenie, udokumentować kalkulację utraconego zarobku i stworzyć listę szkód majątkowych.
Joanna Walerowicz
gazetaprawo.net
You might also like
Ubezpieczenie auta firmowego podczas urlopu – o czym warto pamiętać?
Jeszcze kilka lat temu przywilej użytkowania służbowego auta był najczęściej ograniczony np. przez limit kilometrów czy limity na paliwo. Obecnie firmy umożliwiają swoim pracownikom wykorzystywanie samochodów służbowych w celach prywatnych.
Jakie korzyści może dać usługa Assistance dla domu?
Wypadki komunikacyjne, włamanie czy zalanie mieszkania to nieszczęścia, które mogą przytrafić się każdemu. Dzięki odszkodowaniu, które gwarantuje nam polisa, mamy szansę szybko uporać się ze skutkami nieprzyjemnych zdarzeń. Ekspert Expandera
PZU przejął Link4
Dziś PZU podpisał umowę nabycia akcji Link4. Zakup lidera polskiego rynku direct jest częścią procesu zapoczątkowanego 17 kwietnia 2014 roku. Zawarte wówczas umowy zakładały także przejęcie od RSA Insurance Group
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!