Kiedy emeryt może stracić prawo do emerytury?

Kiedy emeryt może stracić prawo do emerytury?

Każdy, kto jest w okresie emerytalnym oraz spełnił podstawowe warunki ustawowe, ma prawo otrzymywać świadczenie emerytalne raz w miesiącu. Są natomiast przypadki, kiedy wypłaty mogą zostać zablokowane. Kiedy może dojść do przerwy w wypłacanie emerytury?

Świadczenie emerytalne może zostać zatrzymane, gdy dojdzie do naruszenia podstawowych ustaleń prawnych. Głównie wtedy, gdy emeryt jest aktywny zawodowo i otrzymuje wynagrodzenie, które wynosi 130% podstawowej płacy.

Emeryt może spodziewać się utraty prawa do emerytury, kiedy nie posiada dokumentów poświadczających zasadność wypłacania świadczenia lub legitymuje się fałszywymi dokumentami w celach zarobkowych.

Istnieje także możliwość, że miesięczna pensja nie zostanie wydana z innych przyczyn, np. błędnie podany numer konta, nieobecność upoważnionego do odbioru świadczenia.

Trzeba mieć na uwadze, że zablokowanie przekazywania świadczenia może zostać zastosowana na miesiąc, jednak nie dłużej niż 3 lata. Po upływie okresu kary emerytura będzie wypłacana ponownie.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Co zrobić, aby terminowo oddawać wszystkie dokumenty?
Next W jakich firmach wymaga się stosowania konkretnego stroju?

You might also like

Emerytury 1Comments

Ile może dorobić emeryt?

Obecnie osoby w podeszłym wieku, które co miesiąc dostają emeryturę, nie należą do majętniejszych w kraju. Często nie mają na niezbędne do dobrego funkcjonowania lekarstwa lub żywność. Wiele osób, które

Emerytury 0 Comments

Do końca lipca ubezpieczeni mogą wskazać, gdzie mają być przekazywane ich składki emerytalne

Od kwietnia otwarte jest okienko transferowe pozwalające na podjęcie decyzji o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE lub pozostawienie całości w ZUS. W 2014 roku OFE wybrało 2,5 mln osób. – Pierwsze

Emerytury 0 Comments

Dwustronne umowy międzynarodowe pozwalają otrzymywać dwie emerytury

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego sięga poza granice Unii Europejskiej. Dwustronne umowy między Polską a innymi krajami pozwalają nabyć prawa do świadczenia w przypadku pracy w innym państwie. Obecnie ZUS wypłaca 13 tys. takich

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply