Już co piąta kobieta zarabia więcej niż jej partner

Aż 75% pracujących Polaków rozmawia o swoich zarobkach z partnerem. Co więcej, większość z nas uważa, że ukrywanie zarobków wpływa negatywnie na relacje w związku – wynika z badania TNS Polska przeprowadzonego na zlecenie serwisu Zarobki.pracuj.pl. Co trzecia kobieta (32%) i 15% mężczyzn chciałoby wiedzieć, ile zarabia osoba, z którą zaczyna się spotykać. Różnice w podejściu mężczyzn i kobiet do kwestii zarobków ukazuje Raport „Polacy mówią o płacy”, element kampanii „Zarobki bez tabu”.

Zdaniem większości pracujących Polaków (67%) nie ma znaczenia, kto w związku zarabia więcej. Jednak taką odpowiedź częściej wskazywali mężczyźni niż kobiety (73% wobec 59%). Co dziesiąty badany uważa, że lepiej jest, gdy mężczyzna osiąga wyższe dochody. Tylko 1% respondentów wskazuje, że lepsza jest sytuacja, w której więcej zarabia kobieta.

Już co piąta kobieta zarabia więcej

W dalszym ciągu to mężczyźni zarabiają więcej od swoich życiowych partnerek. Przyznaje to ponad połowa pracujących panów (56%). Jednak już w co piątym związku (21%) to kobieta zarabia więcej niż partner. Badani na ogół wskazują, że nie odczuwają dyskomfortu związanego z różnicami pomiędzy zarobkami ich i partnera/ki (76%). Jednak co piąty badany uważa, że mężczyzna, który zarabia mniej niż partnerka, jest przez nią gorzej traktowany. Blisko co trzeci mężczyzna (32%) i co piąta kobieta (21%) nie czuje się komfortowo, otrzymując niższe wynagrodzenie niż partner/partnerka.

Jak mówi seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz, ekspert kampanii „Zarobki bez tabu” – W gabinecie pacjentki nie mają oporów z podaniem informacji, kto w ich związku więcej zarabia. W przypadku pacjentów różnica jest wyraźna – mają opory z ujawnieniem większych dochodów partnerki. Stereotypy płci są wyraźne i nadal trwałe. Ponadto mężczyźni mający niższe od kobiet zarobki czują dyskomfort i są skłonni do nadinterpretowania zachowań partnerek wobec nich.

Kobiety chcą wiedzieć więcej

Kobiety wykazują większe zainteresowanie zarobkami nowopoznanego partnera. Prawie co trzecia kobieta (32%) chciałaby wiedzieć, ile zarabia osoba, z którą zaczyna się spotykać. Dla porównania tą kwestią interesuje się tylko 15% mężczyzn. Polacy najchętniej rozmawiają o zarobkach właśnie ze swoimi partnerami (75% respondentów). Tylko 15% respondentów nie czuje się komfortowo, gdy musi poruszyć ten temat ze swoją „drugą połową”.

Aż 84% respondentów uważa, że ukrywanie zarobków wpływa negatywnie na relacje seksualne partnerów. Z obserwacji Zbigniewa Lwa-Starowicza wynika, że: w większości związków partnerzy omawiają finanse, dzielą je, ustalają zasady wydatkowania. Niektórzy mężczyźni mają jednak skłonność do ukrywania części dochodów przed partnerką, która nie akceptuje wydawania pieniędzy na głupoty. Zdarza się, wprawdzie rzadko, że mężczyźni ukrywają znaczącą część dochodów i w przypadku ujawnienia tego faktu dochodzi do dużego kryzysu w związku. Dlatego ważna jest otwartość i szczerość również w finansowym aspekcie wspólnego życia.

Raport „Polacy mówią o płacy” przygotowano na podstawie badania opinii publicznej, przeprowadzonego w marcu 2014 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo, przez TNS Polska, na próbie reprezentatywnej 1000 zawodowo czynnych Polaków.

 

Materiał prasowy

Previous Czemu sklepy internetowe zaopatrują się w kasy fiskalne?
Next Studia dają pracę, ale niekoniecznie w zawodzie

You might also like

Co mobilizuje pracowników do działania?

Większość pracowników potrzebuje motywacji, aby działać sprawnie i dobrze. Czasami nie wystarczy hobby i szeroka wiedza branżowa, aby czerpać satysfakcję z wykonywanego zawodu. Nie może zatem zaskakiwać fakt, że przełożeni

W jakim celu powołano radę pracowniczą?

Duże firmy i profesjonalne korporacje zatrudniają wielu pracowników rocznie. Oczywiście nie nie mogą podejmować rozmów lub negocjacji z każdym. W związku z tym jest możliwość powołania rady pracowników. Czy zajmuje

W jakich firmach wymaga się stosowania konkretnego stroju?

W ostatnich latach zdecydowanie zmieniło się podejście dużych przedsiębiorstw do sprawy ubioru. Każda firma przygotowuje odrębne regulaminy dotyczące konkretnych kolorów ubrań, krojów i zestawiania różnych części garderoby. Czasami przedsiębiorstwa finansują

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply