Jednostka notyfikowana ocenia zgodność Twoich produktów
Wprowadzenie produktów na rynek wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie jest zadaniem łatwym. Producent zanim zacznie dystrybucję towarów w kraju i na świecie musi poddać je procedurze oceny zgodności wymaganej dla tego wyrobu dyrektywą.
Przykład – zabawki dla dzieci
Innymi słowy, jeśli firma zajmująca się produkcją zabawek dla dzieci chce wprowadzić nową zabawkę, musi mieć pewność, że produkt spełnia wszystkie wymagania jakie zawarte są w dyrektywie zabawkowej 2009/48/WE.
Jednostka notyfikowana ocenia zgodność produktu z dyrektywą
W procedurze oceny zgodności, jeśli istnieje taka konieczność, bierze udział niezależna jednostka notyfikowana. Czyli w sytuacji, kiedy firma chce wprowadzić na rynek nową zabawkę musi skorzystać z usług takiej jednostki, która sprawdzi czy produkt spełnia wymagania zawarte właśnie w dyrektywie zabawkowej. Jeśli tak, to producent sporządza deklarację zgodności wyrobu i umieszcza na zabawce znak zgodności CE.
Znak zgodności CE jest znakiem honorowanym przez wszystkie kraje Unii Europejskiej, co jest równoznaczne z tym, że produkt legalnie można być sprzedawany na rynek europejski. Stanowi to ogromną korzyść dla firm planujących ekspansję na kraje zagraniczne.
Jak zostać jednostką notyfikowaną?
Aby instytucja mogła funkcjonować jako jednostka notyfikowana, musi po pierwsze przejść pomyślnie weryfikację Polskiego Centrum Akredytacji, a po drugie uzyskać autoryzację właściwego ministra.
Po przejściu tych dwóch etapów instytucja jest notyfikowana przez właściwego ministra Komisji Europejskiej. Po otrzymaniu notyfikacji zostaje umieszczona w wykazie jednostek notyfikowanych do poszczególnych dyrektyw i otrzymuje indywidualny numer.
Każdy przedsiębiorca, który musi skorzystać z usług jednostki notyfikowanej powinien sprawdzić czy rzeczywiście widnieje ona w wykazie jednostek notyfikowanych do poszczególnych norm. Dzięki temu będzie miał pewność, że pracuje rzeczywiście z profesjonalną i zatwierdzoną przez ministra Komisji Europejskiej firmą.
You might also like
Ministerstwo Rozwoju wesprze eksport polskiej żywności
Trwają prace nad określeniem kluczowych dla eksportu rynków, na których będą prowadzone działania promocyjne. Poza tradycyjnymi odbiorcami duże nadzieje resort rozwoju wiąże z rynkami azjatyckimi – Chinami, Indiami i Wietnamem, a także afrykańskimi,
Implementacja i utrzymanie systemu zarządzania jakością ISO 13485 – skuteczne wdrożenie i doskonalenie procesów
Sektor wyrobów medycznych stawia przed producentami, dystrybutorami czy importerami wiele wyzwań. System zarządzania jakością zgodny z wymaganiami ISO 13485 pomaga dostarczać najwyższej jakości produkty spełniające obowiązujące normy i będące bezpieczne
Wzrost PKB utrzyma się w tym roku na poziomie ok. 3,5 proc. Gospodarkę wspierać będzie m.in. program „Rodzina 500 plus”
W najbliższych kwartałach wzrost PKB Polski powinien utrzymać się na poziomie ok. 3,5 proc. – prognozuje ekonomista Ignacy Morawski. Naszą gospodarkę stymulować będzie przede wszystkim wprowadzenie programu „Rodzina 500 plus”.
1 Comment
lola
05 sierpnia, 15:17