Jakie zadania musi wykonywać urzędnik?

Jakie zadania musi wykonywać urzędnik?

Duża część osób, przede wszystkim absolwentów szkół wyższych, woli pracę umysłową. Wyobrażają sobie obowiązki biurowe, porządkowanie dokumentów, realizowanie formalności oraz przyjmowanie klientów. Jak w rzeczywistości wygląda stanowisko urzędnicze? Czy warto ubiegać się o państwowe posady?

Najpierw należy wyjaśnić, że w służbie cywilnej istnieją pracownicy zajmujący się zarządzaniem, koordynowaniem, wykonywaniem prac specjalistycznych oraz pomocniczych. Liczba etatów zależy od potrzeb i budżetu.

Każdy nabór kandydatów odbywa się publicznie i jest podawany do wiadomości publicznej. Szanse są równe, każdy może wziąć udział w rekrutacji i ubiegać się o posadę. Wybór najlepszego kandydata powinien być argumentowany i odpowiadać postawionym warunkom.

Stanowisko urzędnicze niesie ze sobą wiele przywilejów. Po pierwsze pewne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, stałe wynagrodzenie, prawo do dodatków socjalnych, świadczeń rodzinnych i pracowniczych. Poza tym ewentualne trzynastki, wyjazdy zawodowe oraz dodatki niedopuszczone w pozostałych miejscach pracy.

Nie można jednak zapominać o dobrym wykształceniu, doświadczeniu, wiedzy merytorycznej, predyspozycjach, osobowości i oczekiwaniach pracodawcy.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czym są zusomaty?
Next Kiedy należy sporządzić notatkę urzędową?

You might also like

Praca 1Comments

Dodatkowy dzień wolny od pracy w listopadzie

Zbliża się 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada w sobotę. Jako, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, pracownikom należy się dodatkowy dzień „urlopu”.

Czy można w trakcie pracy zmienić jej formę wykonywania?

Telepraca jest to odmiana wykonywania pracy, która może odbywać się poza miejscem pracy. Jest to również forma, wykorzystująca urządzenia komunikacji elektronicznej do sprawdzania wyników pracy zatrudnionego. Warunki wprowadzenia telepracy formułuje

Ile mamy czasu na wytłumaczenie nieobecności w pracy?

Nieusprawiedliwiona nieobecność w miejscu pracy może doprowadzić w tragicznych sytuacjach do rozwiązania stosunku pracy. Kiedy niezjawienie się w miejscu pracy jest bezpodstawne? Najczęstszym powodem niezdolności do pracy jest choroba. Niestety

2 komentarze

  1. Marlenka
    06 września, 14:36 Reply
    Duża część osób, przede wszystkim absolwentów szkół wyższych, woli pracę umysłową. W sumie też wolę taką, bo mam pewność, że się nie zmęczę, ale trudno o taką pracę.
  2. akcentt
    31 stycznia, 11:19 Reply
    Urzędnik musi wbrew pozorom wykonywać bardzo dużo pracy, a mało kto zdaje sobie z tego niestety sprawę.

Leave a Reply