Jakie wynagrodzenie przysługuje w okresie niezdolności do pracy?

Zgodnie z przepisami prawa pracy za okres kiedy pracownik jest niezdolny do pracy, z powodu choroby lub odizolowania w związku z chorobą zakaźną, pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia. Okres ten może trwać w sumie do 33 dni w roku, a w przypadku osoby, która osiągnęła 50. rok życia – 14 dni.

Za czas niezdolności do pracy, trwający dłużej niż ustanowione okresy, pracownik uzyskuje prawo do zasiłku chorobowego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Istotną kwestią jest, że zatrudniający ma obowiązek wypłacenia wynagrodzenia za 33 dni okresu niezdolności do realizowania obowiązków zawodowych niezależnie od tego czy trwa on w sposób ciągły czy przerywany. Pracownik zachowuje prawo do zarobków w tym okresie w wysokości 80% pełnej wartości wynagrodzenia, chyba że pracodawca ustalił odrębne przepisy prawa pracy, które przewidują wyższe wypłaty w tym zakresie.

Jednocześnie, w przypadku choroby lub rodzicielstwa, po upływie 33 dni okresu niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, którego wielkość wynosi 80% podstawy wymiaru świadczenia. Przy uzgodnieniu prawa do zasiłku chorobowego i jego wartości uwzględniany jest okres wyznaczany w miesiącach.

Joanna Walerowicz
gazetaprawo.net

Previous Jakie zadania wykonuje wirtualny asystent?
Next Czy spółka cywilna może być pracodawcą?

You might also like

Polska jednym z liderów branży call contact center

Rynek usług call i contact center w Polsce rośnie w tempie 30 proc. Działające na nim firmy świadczą coraz bardziej wyspecjalizowane usługi dla większości sektorów. To już nie są zwykłe infolinie czy akwizycja przez telefon. Coraz

Praca 1Comments

Co ile miesięcy organizować ocenę pracowniczą?

W dużych firmach i korporacjach prowadzi się cykliczne oceny pracowników. Są one potrzebne, żeby uwypuklić powtarzające się błędy, pochwalić za sukcesy lub przedyskutować inne sprawy służbowe. Kiedy pracodawca musi zaliczyć

Praca 1Comments

Co szósty pracownik padł ofiarą mobbingu

W drugiej edycji badania „Szykany w miejscu pracy” CBOS zapytał Polaków o kwestię mobbingu. Pytania odnosiły się zarówno do osobistych doświadczeń, jak i ogólnego występowania zjawiska szykanowania w miejscu pracy.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply