Jakie wynagrodzenie przysługuje w okresie niezdolności do pracy?

Zgodnie z przepisami prawa pracy za okres kiedy pracownik jest niezdolny do pracy, z powodu choroby lub odizolowania w związku z chorobą zakaźną, pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia. Okres ten może trwać w sumie do 33 dni w roku, a w przypadku osoby, która osiągnęła 50. rok życia – 14 dni.

Za czas niezdolności do pracy, trwający dłużej niż ustanowione okresy, pracownik uzyskuje prawo do zasiłku chorobowego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Istotną kwestią jest, że zatrudniający ma obowiązek wypłacenia wynagrodzenia za 33 dni okresu niezdolności do realizowania obowiązków zawodowych niezależnie od tego czy trwa on w sposób ciągły czy przerywany. Pracownik zachowuje prawo do zarobków w tym okresie w wysokości 80% pełnej wartości wynagrodzenia, chyba że pracodawca ustalił odrębne przepisy prawa pracy, które przewidują wyższe wypłaty w tym zakresie.

Jednocześnie, w przypadku choroby lub rodzicielstwa, po upływie 33 dni okresu niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, którego wielkość wynosi 80% podstawy wymiaru świadczenia. Przy uzgodnieniu prawa do zasiłku chorobowego i jego wartości uwzględniany jest okres wyznaczany w miesiącach.

Joanna Walerowicz
gazetaprawo.net

Previous Jakie zadania wykonuje wirtualny asystent?
Next Czy spółka cywilna może być pracodawcą?

You might also like

O czym pamiętać przed podjęciem pracy poza Polską?

Wielu Polaków decyduje się na poszukiwanie pracy za granicą. Przede wszystkim nie widzą perspektyw dla siebie i odpowiedniej ścieżki kariery. Najbardziej przyciągają ich pieniądze i chęć szybkiego awansu oraz luksusowego

Dlaczego firmy organizują bankiety?

Wzorowe kontakty z klientami i partnerami to standard prowadzenia rzetelnej działalności gospodarczej. Wśród wypadów integracyjnych, życzeń świątecznych i jubileuszowych są także bankiety i rozmowy towarzyskie. Są mile widziane głównie w

Dwa etaty w jednym zakładzie pracy?

Mieszkańcy kraju coraz częściej rozpoczynają dodatkową prace. Zmusza ich do tego zła sytuacja finansowa w ich domach. Czy możemy pracować na bazie dwóch umów o prace w jednym zakładzie pracy?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply