Jakie warunki trzeba spełnić, aby być starostą?
Warunki, które muszą być spełnione, aby zostać starosta, zawarte zostały w ustawie o pracownikach samorządowych. Starosta powoływany jest przez radę powiatu w tajnym głosowaniu, bezwzględną większością głosów.
Wszyscy członkowie zarządu powiatu są zatrudniani na tych stanowiskach na zasadzie wyboru. Starosta jest przewodniczącym zarządu i do jego obowiązków należy organizowanie pracy zarządu i starostwa powiatowego, kierowanie aktualnymi sprawami powiatu i reprezentowanie go na zewnątrz.
Aby zostać starostą, trzeba spełnić następujące warunki:
– być obywatelem polskim;
– posiadać pełną zdolność do czynności prawnych;
– korzystać z pełni praw publicznych;
– posiadać wymagane kwalifikacje zawodowe do wykonywania określonej pracy;
– nie była skazana za przestępstwo z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe prawomocnym wyrokiem sądu.
Zgodnie z przepisami, nie można łączyć członkowstwa w zarządzie powiatu i innego członkostwa w zarządzie samorządu terytorialnego, posiadaczem mandatu senatora lub posła lub pracownikiem administracji publicznej.
Wszyscy członkowie zarządu powiatu są wybierani przez jej radę w terminie 3 dni od daty ogłoszenia wyników wyborów. Jeśli zarząd nie zostanie wybrany przez radę w wyznaczonym terminie, ulega ona rozwiązaniu oraz przeprowadzone zostają wybory przedterminowe.
Wniosek o odwołanie starosty powinien być wniesiony na piśmie i uzasadniać powód odwołania. Starosta może zostać odwołany na wniosek co najmniej ¼ składu zarządu oraz, w przypadku, gdy rada udzieli zarządowi absolutorium. Odwołanie starosty lub złożenie rezygnacji jest łączone z odwołaniem lub złożeniem rezygnacji przez cały zarząd.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Rejestrowanie pojazdów
Każdy, kto staje się właścicielem pojazdu powinien go zarejestrować. Jest to ustawowy obowiązek i musi być spełniany. Aby to zrobić trzeba wypełnić wniosek i dostarczyć do Starostwa Powiatowego (według miejsca
Czy warto budować biuro rady?
W dużych jednostkach samorządowych funkcjonuje biuro rady. Wykonuje wiele obowiązków należących do sekretariatu oraz wyręcza pracowników gminnych lub miejskich w realizacji podstawowych celów. Czym konkretnie trudni się biuro rady? Czy
Czym zajmuje się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie?
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie jest instytucją powstałą w oparciu o ustawę z dnia 12 marca 2004 roku mówiącej o pomocy rodzinom. Są to jednostki samodzielne o charakterze organizacyjno-budżetowym, podległe powiatom
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!