Jakie są opłaty szpitalne?
Każdy obywatel Polski ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej oraz szpitalnej. Jednak w praktyce wygląda to trochę inaczej, ponieważ nie wszystkie usługi i zabiegi są refundowane. Operacje lub badania, które wykraczają poza listę podstawową są opłacane głównie z kieszeni pacjenta. O które czynności chodzi przede wszystkim?
W pierwszej kolejności chodzi o poprawę warunków bytowych, tzn. całą salę na własny użytek, lepsze wyżywienie (według uznania lub indywidualnej diety), osobista pielęgniarka, telewizor, radio, komputer i inne nadprogramowe usługi.
W drugiej kolejności pacjent płaci za dodatkowe usługi medyczne lub pomoc zdrowotną. Zazwyczaj są to leki przeciwbólowe, zastrzyki, znieczulenie lub lepsze rozwiązania.
Opłaty za usługi funkcjonują nieustannie przede wszystkim dlatego, aby poprawić sytuację finansową szpitali oraz zmniejszyć zadłużenia. Chodzi jednak o płacenie za udogodnienia lub poprawę ogólnych warunków. Jednak ich zakup nie musi być konieczny do pozostania w szpitalu lub leczenia na średnim poziomie.
Szpital nie może natomiast pobierać pieniędzy za podstawowe zabiegi lub czynności pielęgnacyjne, a także naliczać opłat eksploatacyjnych za światło czy wodę. Jest to bowiem działanie niezgodne z aktualnie obowiązującym prawem.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Gdy lekarz wysyła do sanatorium
Wyjazd do sanatorium to dla starszych osób jedyna możliwość na skuteczne leczenie i wyjazd do innego miasta. Aby jednak do tego doszło to lekarz musi wnioskować o skierowanie pacjenta z
Kto ma prawo do renty rodzinnej?
O rencie rodzinnej można mówić wtedy, gdy umrze jeden z członków rodziny. Oprócz tego w chwili zgonu posiadał emeryturę, rentę lub inne świadczenie wypłacane jako podstawa utrzymania lub wynagrodzenia. Jeśli
W czym może pomóc DPS?
Domy Pomocy Społecznej (DPS) zostały powołane, aby nieść pomoc obywatelom, którzy mają problemy finansowe, mieszkaniowe oraz inne związane z codzienną egzystencją. Wszystkie czynności powinny być realizowane bezpłatnie i zgodnie z
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:01