Jakie są konsekwencje nieopłacenia mandatu?
Inspektor pracy ma obowiązek nadzorować przestrzeganie prawa pracy przez pracodawców. W chwili ich naruszenia ma za zadanie poczynić odpowiednie kroki, co może skutkować nawet mandatem karnym.
Kontrolerzy wystawiając mandat funkcjonują na analogicznych regułach, co inni publiczni funkcjonariusze. Mandat musi zawierać wielkość kary i charakterystykę wykroczenia, jakiego dopuścił się biznesmen. Powinnością kontrolera jest również pouczenie i powiadomienie o możliwości odmówienia akceptacji kary pieniężnej oraz konsekwencjach takiego wyboru. Grzywna może wynosić od 2 000 zł do nawet 5 000zł.
Jeśli mandat zostanie zaakceptowany, należy go uiścić. Z kolei gdy nie zostanie on uregulowany to sprawa zostanie przydzielona komornikowi. Taka sytuacja nie uprawnia do skierowania sprawy do sądu.
Tymczasem jeśli pojawi się odmowa przyjęcia kary, sprawa zostaje przekazana do sądu. Jeśli pracodawca przegra sprawę, będzie musiał opłacić mandat, a dodatkowo uiścić wydatki rozprawy.
W praktyce realne jest uniknięcia kary. Wystarczy, że przedsiębiorca w trakcie siedmiu dni przedłoży prośbę do sądu o uchylenie mandatu. Warunkiem korzystnego rozpatrzenia podania przez sąd jest, aby działanie, za które przedsiębiorca został ukarany nie był wykroczeniem.
Paula Honc
gazetaprawo.net
You might also like
Jakie procedury trzeba dopełnić, aby otworzyć działalność w Rosji?
Od przynajmniej kilku lat inwestorzy skupiają się w Rosji, bowiem tam upatrują źródła pieniędzy i zatrudnienia. Są to głównie przedsiębiorcy z Holandii, Cypru czy Wielkiej Brytanii. Jednak najkorzystniej i najwygodniej
Dlaczego warto otworzyć własny biznes?
Każdy pracownik zatrudniony w dużej korporacji ma świadomość, że pracuje dla dobra ogółu. Oprócz tego otrzymuje średnie wynagrodzenie i nieciekawy pakiet socjalny. Aby to zmienić wielu podwładnych myśli o własnej
Przywileje kobiet w ciąży
Kobieta brzemienna otrzymuje szczególne prawa, a firma ma obowiązek zapewnić jej stosowne warunki zawarte w Kodeksie Pracy. Najważniejszym ujęciem przywilejów jest zakaz zwolnienia kobiety w ciąży. W sytuacji, kiedy umowa
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!