Jakie są fazy przemocy w rodzinie?
Zjawisko przemocy w rodzinie nie jest jednorazowym incydentem, lecz wieloetapowym procesem, który powtarza się i narasta.
Faza 1 – „Cisza przed burzą” czyli narastające napięcie
Na tym etapie sprawca staje się coraz bardziej agresywny i napięty. Coraz częściej jest zirytowany, denerwują go błahe sprawy, a także bez powodu wszczyna awantury. Często też sprawca agresji nadużywa alkoholu. Ofiara natomiast podejmuje próby uspokojenia go i załagodzenia sytuacji poprzez podporządkowanie się i wypełnianie jego rozkazów. W tej fazie u ofiary często pojawiają się dolegliwości fizyczne związane z przeżywanym stresem np. bezsenność, bóle głowy i żołądka. Osoba jest apatyczna, niespokojna i nadpobudliwa.
Faza 2 – Gwałtowna przemoc
W tej fazie agresja sprawcy ciągle narasta i do jej wyładowania dochodzi z powodu nieistotnych powodów. Agresor wyładowuje złość na ofierze stosują przemoc fizyczną i psychiczną. Ofiara czuje bezradność, ponieważ żadne jej działania w celu złagodzenia napadów nie skutkują. Osoba poddawana agresji po ataku odczuwa złość, ale przede wszystkim wstyd i bezradność i decyduje się na interwencję policji.
Faza 3 – Miodowy miesiąc
Na tym etapie następuje uspokojenie. Sprawca wyraża skruchę i przeprasza za swoje postępowanie, co usypia czujność ofiary. Ofiara zaczyna myśleć, że to już się więcej nie powtórzy i był to tylko jednorazowy incydent. Ta faza zatrzymuje cały cykl i pozwala ofierze zapomnieć o pozostałych dwóch. Z kolei sprawca czuje się bezkarnie, bo wie, że będzie miał wybaczone jeśli się postara. Z reguły ta faza nie trwa długo i po jakimś czasie następuje powrót do faz poprzednich. Faza III jest najbardziej ukazywana na zewnątrz, ponieważ stwarza wrażenie, że w rodzinie wszystko jest dobrze. Po upłynięciu tej fazy, powrót do początku cyklu jest jeszcze bardziej niebezpieczny, ponieważ przemoc staje się jeszcze gwałtowniejsza. Za czasem czas trwania ostatniej fazy skraca się, a faz I oraz II wydłuża, aż w końcu pozostają tylko dwie fazy. Ten cykl sprawia, że ofierze trudno jest znaleźć wyjście z tej trudnej sytuacji.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czym charakteryzuje się kontrakt socjalny?
Każdy urzędnik socjalny ma całą listę obowiązków koniecznych do wykonania w okresie swojej pracy zawodowej. Wśród nich jest pomoc ubogim i niesamodzielnym rodzinom, wskazanie wyjścia z ciężkiej sytuacji życiowej oraz
Wszystko o kontraktach socjalnych
Każdy pracownik socjalny posiada całą listę obowiązków koniecznych do wypełnienia w okresie swojej pracy zawodowej. Wśród wielu jest pomoc biednym i niesamodzielnym rodzinom, znalezienie wyjścia z ciężkiej sytuacji życiowej oraz
Jak powinna wyglądać zbiórka publiczna?
Przeprowadzenie zbiórki publicznej jest możliwe i zgodne z prawem po wypełnieniu kilku istotnych warunków. Wszystkie przepisy zostały zatwierdzone jeszcze przed II wojną światową i obowiązują do dzisiaj w podobnej formie.
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 10:58