Jakie są fazy przemocy w rodzinie?

Jakie są fazy przemocy w rodzinie?

Zjawisko przemocy w rodzinie nie jest jednorazowym incydentem, lecz wieloetapowym procesem, który powtarza się i narasta.

Faza 1 – „Cisza przed burzą” czyli narastające napięcie

Na tym etapie sprawca staje się coraz bardziej agresywny i napięty. Coraz częściej jest zirytowany, denerwują go błahe sprawy, a także bez powodu wszczyna awantury. Często też sprawca agresji nadużywa alkoholu. Ofiara natomiast podejmuje próby uspokojenia go i załagodzenia sytuacji poprzez podporządkowanie się i wypełnianie jego rozkazów. W tej fazie u ofiary często pojawiają się dolegliwości fizyczne związane z przeżywanym stresem np. bezsenność, bóle głowy i żołądka. Osoba jest apatyczna, niespokojna i nadpobudliwa.

Faza 2 – Gwałtowna przemoc

W tej fazie agresja sprawcy ciągle narasta i do jej wyładowania dochodzi z powodu nieistotnych powodów. Agresor wyładowuje złość na ofierze stosują przemoc fizyczną i psychiczną. Ofiara czuje bezradność, ponieważ żadne jej działania w celu złagodzenia napadów nie skutkują. Osoba poddawana agresji po ataku odczuwa złość, ale przede wszystkim wstyd i bezradność i decyduje się na interwencję policji.

Faza 3 – Miodowy miesiąc

Na tym etapie następuje uspokojenie. Sprawca wyraża skruchę i przeprasza za swoje postępowanie, co usypia czujność ofiary. Ofiara zaczyna myśleć, że to już się więcej nie powtórzy i był to tylko jednorazowy incydent. Ta faza zatrzymuje cały cykl i pozwala ofierze zapomnieć o pozostałych dwóch. Z kolei sprawca czuje się bezkarnie, bo wie, że będzie miał wybaczone jeśli się postara. Z reguły ta faza nie trwa długo i po jakimś czasie następuje powrót do faz poprzednich. Faza III jest najbardziej ukazywana na zewnątrz, ponieważ stwarza wrażenie, że w rodzinie wszystko jest dobrze. Po upłynięciu tej fazy, powrót do początku cyklu jest jeszcze bardziej niebezpieczny, ponieważ przemoc staje się jeszcze gwałtowniejsza. Za czasem czas trwania ostatniej fazy skraca się, a faz I oraz II wydłuża, aż w końcu pozostają tylko dwie fazy. Ten cykl sprawia, że ofierze trudno jest znaleźć wyjście z tej trudnej sytuacji.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

Previous Wszystko co powinniśmy wiedzieć o sądach polubownych
Next Kiedy można bez ograniczeń dorobić do renty?

You might also like

Pomoc Społeczna 1Comments

Jak otrzymać rentę socjalną?

Zgodnie z funkcjonującymi w kraju przepisami prawo do renty socjalnej ma osoba, która udowadnia niezdolność do pojęcia pracy. Przyznawaniem świadczenia trudni się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który podejmuje decyzję o udostępnieniu

Pomoc Społeczna 2 komentarze

Na jakich zasadach działa program osłonowy?

Zadaniem każdego samorządu jest budowanie programu, który będzie przeciwdziałał patologiom w rodzinie. Chodzi przede wszystkim o alkoholizm, przemoc oraz negatywnie działające środowisko. Najczęściej jednak uformowanie planu jest niemożliwe ze względu

Pomoc Społeczna 1Comments

Na jakich zasadach przyznaje się zasiłek celowy?

W Polsce system socjalny jest dobrze rozwinięty. Rząd wprowadził liczne świadczenia oraz pomoc finansową dla potrzebujących. Wśród całej masy dostępnych znajduje się również zasiłek celowy. Kto może z niego skorzystać?

1 Comment

  1. kasiek
    19 stycznia, 10:58 Reply
    Jeżeli mąż już podniesie raz rękę na żonę, to to się powtórzy i nie oszukujmy się. Uciekać jak najdalej.

Leave a Reply