Jakie są aktualne zmiany w Kodeksie pracy?

Jakie są aktualne zmiany w Kodeksie pracy?

W 2012 roku do Kodeksu pracy zostały wpisane nowe zmiany dotyczące pracowników i pracodawców. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

Od 1 stycznia 2012 roku wszedł w życie nowy termin, do którego zatrudniony ma czas na wybranie zaległego urlopu wypoczynkowego. Okres ten wydłużył się do 30 września danego roku. Ponadto, pracownik nie może zrezygnować z prawa do urlopu.

Przemianie uległa również kwota minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, które uległo podwyższeniu oraz wysokość zaliczki ZUS, która w każdym roku zależna jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Wartośc składki zdrowotnej na 2013 rok to 261, 73 zł.

Od początku 2012 roku przestała obowiązywać ustawa antykryzysowa obowiązująca na czas zminimalizowania ryzyka kryzysu ekonomicznego.

Nowe przepisy Kodeksu pracy obejmują również wydłużenia okresu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Ma on obecnie wymiar 4 tygodni, w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 6 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby potomstwa. Wymiar urlopu ojcowskiego to 2 tygodnie.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

Previous Kto przejmuje akcje w warunkowym podwyższeniu kapitału spółki?
Next Jak napisać odwołanie od reklamacji?

You might also like

Umowa śmieciowa a obowiązki studenta

Obecnie na rynku pracy dużą popularnością mogą pochwalić się umowy zlecenie, ponieważ są niezobowiązującą formą zatrudnienia oraz umożliwiają przedsiębiorcom cięcie kosztów. Oznacza to dla licznej grupy pracowników ten rodzaj pracy

Kto uzyska dłuższy urlop wypoczynkowy?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy urlop wypoczynkowy należy się po dopełnieniu kilku najważniejszych warunków. Okazuje się, że funkcjonują również takie grupy pracowników, które dostaję więcej wolnego. Kiedy można przedłużyć urlop

Kiedy pracodawca musi przesunąć nasz urlop?

Biznesmen ma obowiązek wysłania pracownika na należny mu odpoczynek. Okresy urlopów są z reguły harmonogramowane kilka miesięcy wcześniej. Co gdy chcemy zmienić termin wypoczynku? W scharakteryzowanej sytuacji pracownik jest zobowiązany

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply