Jakie są aktualne zmiany w Kodeksie pracy?
W 2012 roku do Kodeksu pracy zostały wpisane nowe zmiany dotyczące pracowników i pracodawców. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.
Od 1 stycznia 2012 roku wszedł w życie nowy termin, do którego zatrudniony ma czas na wybranie zaległego urlopu wypoczynkowego. Okres ten wydłużył się do 30 września danego roku. Ponadto, pracownik nie może zrezygnować z prawa do urlopu.
Przemianie uległa również kwota minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, które uległo podwyższeniu oraz wysokość zaliczki ZUS, która w każdym roku zależna jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Wartośc składki zdrowotnej na 2013 rok to 261, 73 zł.
Od początku 2012 roku przestała obowiązywać ustawa antykryzysowa obowiązująca na czas zminimalizowania ryzyka kryzysu ekonomicznego.
Nowe przepisy Kodeksu pracy obejmują również wydłużenia okresu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Ma on obecnie wymiar 4 tygodni, w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 6 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby potomstwa. Wymiar urlopu ojcowskiego to 2 tygodnie.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Kto sporządza pisma informacyjne?
Duża cześć firm prywatnych oraz instytucji administracji publicznej stosuje tzw. pisma informacyjne. Dotrzeć mają do petentów i przekazywać istotne dane. Aczkolwiek nie każdy zatrudniony lub urzędnik umie odpowiednio sporządzić taki
Polacy zmieniają pracę dla pieniędzy
Aż 53% Polaków myśli o zmianie pracy z powodu zbyt niskiego poziomu swojego wynagrodzenia. Co trzeci pracownik zamierza szukać nowego pracodawcy, bo obecny nie daje mu możliwości samorealizacji, a 22%
W jakim celu powołano Polską Klasyfikację Działalności?
Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) powstała 3 lata temu na wyraźną prośbę Organizacji Narodów Zjednoczonych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Posługuje się kodami do określania specyfiki przedsiębiorstwa. Po co powołano PKD?
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!