Jakie prawa przysługują pracownikowi na urlopie wychowawczym?
Urlop macierzyński, a następnie także wychowawczy, to uprawnienia dla kobiety, która powiła na świat dziecko (w przypadku urlopu wychowawczego również dla mężczyzny). Czynnikiem sprawczym przyznania takich urlopów jest przymus troski nad niedawno narodzonym dzieckiem.
Kobieta przebywająca na urlopie jest chroniona prawem, które zabrania rozwiązania umowy lub zwolnienia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracodawca ogłasza upadłość swojej działalności lub ma w planach ją zlikwidować. Istnieje też możliwość, że przedsiębiorca dokona zwolnień grupowych ze względu na trudną sytuację ekonomiczną (nigdy nie mającą wiele wspólnego z pracą zatrudnionego). Takie masowe zwolnienia dotyczą przedsiębiorstw powyżej 20 zatrudnionych.
Urlop wychowawczy to odpowiedzialna kuratela nad swoim dzieckiem. Sytuacja ta nie wyklucza jednak wykonywania pracy zawodowej u aktualnego lub zupełnie pracodawcy (nie potrzeba żadnej zgody pracodawcy na pracę u konkurencji) z zastrzeżeniem, że troska o dziecka nie odbiega od standardu i nie jest zaburzana pracą dochodową rodzica.
Jakie ewentualności ma osoba przeszkód może wciąż rozszerzać swoje życie zawodowe (praca na podstawie umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło), prowadzić własną działalnością gospodarczą, uczęszczać do szkoły, brać udział w kursach doskonalących i szkoleniach.
W sytuacji, gdy zatrudniający stwierdzi, że urlop wychowawczy nie jest sprawowany należycie (np. spotka dziecko pracownika z ciocią), zgodnie z przepisami prawa, wówczas może zmusić go do powrotu do pracy w wyznaczonym terminie. Czas ten to minimalnie 3 od wykrycia sprawy, do 30 dni.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czy własna firma to duże obciążenie?
Zarejestrowanie swojej działalności gospodarczej to duże wyzwanie. Wymaga mnóstwo odpowiedzialności, sumienności i pokaźnego wkładu własnego. Jakie zagrożenia stwarza prowadzenie firmy? Czy naprawdę trudno kierować przedsiębiorstwem? Jest wiele powodów, dla których
Kiedy należy stosować mediacje?
Bywają przypadki, kiedy firmy lub wspólnicy mają odmienne zdanie na temat podpisanych kontraktów lub sposobów prowadzenia dalszej współpracy. Od czasu do czasu samodzielne rozwiązanie konfliktu nie jest wskazane. Dlatego też
Gdy kobieta w ciąży straci pracę…
Zwolnienie to przykry incydent, tym bardziej jeśli pracownika zaszła w owym czasie w ciąże. W takiej sytuacji warto pojawić się w zamiejscowym Urzędzie Pracy, ponieważ oprócz standardowego ubezpieczenia zdrowotnego ciężarna
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!