Jakie prawa ma strażnik miejski?

Straż miejska została powołana do karania obywateli za wykroczenia popełnione w przestrzeni miejskiej. Mogą nakładać kary finansowe, upomnienia, punkty karne lub przekazywać konkretną sprawę do sądu. Jakie jeszcze prawa i obowiązki ma strażnik miejski?

Dwa lata temu zreformowano ustawę dotyczącą straży miejskiej i od tamtego czasu mają prawo do karania obywateli za każde wykroczenie.

Oprócz zmian w prawie poszerzono obowiązki i zakres kar, jakie może przyznawać strażnik miejski. Do podstawowych zadań należy pilnowanie porządku w miejscach publicznych oraz poskramianie zachowań uważanych powszechnie za nieetyczne i gorszące. Dodatkowo strażnik powinien trzymać pieczę nad stosunkiem obywateli do kraju (szacunek do symboli narodowych, stosunek do flagi, hymnu, godła) oraz karać wypowiedzi w przestrzeni publicznej, które jednoznacznie obrażają i ośmieszają Polskę, jej prezydenta lub inne osoby sprawujące władzę.

Oprócz tego straż miejska może karać za organizowanie masowych spotkań bez zgody miasta oraz głoszenie politycznie niepoprawnych haseł. Poza tym może nałożyć mandat na osoby, które łamią podstawowe zakazy, np. palenie papierosów na przystanku, używanie słów traktowanych jako obraźliwie, spożywanie alkoholu w pojazdach komunikacji miejskiej itd.

Reformy zostały wprowadzone przede wszystkim dlatego, aby poprawić bezpieczeństwo i ułatwić dotarcie do miejsc, gdzie dokonywane jest wykroczenie.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Prawa i obowiązki świadka koronnego?
Next Zakłady karne w Polsce

You might also like

Wykroczenia 0 Comments

Wszystko o mandatach

Mandat karny zwykle przyznawany jest za wykroczenia w przestrzeni miejskiej (np. wykroczenia drogowe). Nakłada go zwykle Policja, jednak uprawniona jest do tego również Straż Miejska i kilka innych zawodów (np.

Wiadomości 0 Comments

Jak kłamcy kuszą propozycjami w sieci?

Internet to nieskończone źródło wiadomości, miejsce przechowywania dokumentów z praktycznie każdej branży oraz sposób na porozumienia oraz przesyłanie wiadomości. Nie w każdym przypadku jednak sieć pokazuje swoje dobre oblicze. Czasami

Wykroczenia 0 Comments

Karalność za paserstwo

O karalności za pasterstwo mówi art. 122 Kodeksu wykroczeń. W ustawie wyróżnione są dwie jego formy: umyślne i nieumyślne (kara za obydwa jest inna). Istotne jest, że karany jest nie

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply