Jakie prawa ma pracownik w zakresie wydania świadectwa pracy?
Po ukończeniu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy. Zgodnie z normami prawnymi pracownik ma prawo rościć od pracodawcy naprawienia krzywdy na skutek nieotrzymania świadectwa pracy na czas lub przekazania go w nieodpowiedniej postaci.
Roszczeniem tym jest rekompensata w postaci zapłaty wynagrodzenia za okres, w którym osoba przebywała bez zatrudnienia z powodu braku przekazania świadectwa, nie może on jednak trwać dłużej niż 6 tygodni.
Rozpoczęcie przez pracownika procedury sądowej musi być poparte występowaniem trzech warunków:
– niewydanie lub wydanie niewłaściwego świadectwa pracy,
– odczuwanie szkody przez pracownika,
– występowanie związku przyczynowego pomiędzy niewydaniem świadectwa a byciem bez zatrudnienia.
Występowanie szkody oraz związku przyczynowego pozostawione jest po stronie pracownika. Wypłata odszkodowania przysługuje pracownikowi tylko wtedy, gdy w rezultacie nieuzyskania świadectwa pracy był on bez nowe zatrudnienia, mimo że podejmował działania w tym kierunku i wie jak to umotywować.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
ABI ograniczy formalności przedsiębiorcy. Sejm przyjął nową uchwałę
Sejm zdejmuje bagaż obowiązków z właścicieli tych firm, którzy korzystają z usług Administratora Bezpieczeństwa Informacji. Nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych wydaje się przełomowa w kontekście relacji biznes – GIODO.
Pierwsza połowa 2017 roku powinna przynieść poprawę na rynku transakcji gruntami rolnymi
Rynek transakcji gruntami rolnymi powinien wróci do dobrej kondycji w pierwszej połowie 2017 roku – ocenia Mariusz Włodarczyk z BZ WBK Leasing. Na przełomie roku pozytywny impuls dla finansowania inwestycji powinny dać dotacje
Na jakich zasadach wypłaca się okresową emeryturę kapitałową?
Zgodnie z przepisami istnieje tzw. okresowa emerytura kapitałowa, która przysługuje po wypełnieniu kilku podstawowych kwestii. Oprócz tego skorzystanie z tej opcji przynosi określone skutki. Na jakiej zasadzie to działa? Kto
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!