Jakie obowiązki ma pracodawca w momencie wypadku w pracy?

Jakie obowiązki ma pracodawca w momencie wypadku w pracy?

W chwili wystąpienia wypadku przy pracy każdy przedsiębiorca ma klarownie określone postępowania, które są ujęte w Kodeksie Pracy. Do jego zadań należy również prowadzenie rejestru wypadków.

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość co znaczy wypadek przy pracy. Ustawa przedstawia go jako nagłe zdarzenie wywołane faktem zewnętrznym łączącym się z pracą. Konsekwencją może być uraz, schorzenie lub śmierć. Takie wydarzenia mogą następować w czasie wykonywania poleceń i codziennych zleceń, a także w drodze do celu wskazanego przez pracodawcę w trakcie pracy.

W momencie, kiedy już przytrafi się wypadek pracodawca jest zobligowany do poniższych działań:

– usunąć zagrożenie,

– określić czynnik sprawczy i okoliczności zdarzenia,

– podjąć działania, by zapobiec podobnym wypadkom.

W związku z powstałymi przepisami pracodawca ma zadanie zabezpieczyć obszar wypadku, by nie dopuścić tam podmiotów postronnych oraz rzeczy, które doprowadziły do zajścia aż do chwili jego wyjaśnienia. Następną powinnością jest natychmiastowe powiadomienie konkretnego inspektora pracy i prokuratora o zbiorowym, ciężkim jak i śmiertelnym wydarzeniu.

W rzeczywistości przedsiębiorca pokrywa wszystkie koszty związane z ustaleniem przyczyny i okoliczności wydarzenia oraz jest zobligowany do przechowywania raportu i innych dokumentów z nim związanych przez czas 10 lat.

Paula Honc
www.gazetaprawo.net

Previous Państwowe formy pomocy dla osób bezrobotnych
Next Czym jest Komisja Pojednawcza?

You might also like

Gdy szef każe pracować dłużej, czyli kiedy powiedzieć „nie” nadgodzinom

Zdarzają się sytuacje, kiedy musimy zostać w pracy dłużej. Niektórzy pracownicy traktują to jako możliwość wykazania się, dodatkowego zarobku, inni woleliby poświęcić ten czas na życie prywatne. I choć w

Charakterystyka międzynarodowego wolontariatu

W Polsce wolontariusz uważany jest za osobę szlachetną i dobroduszną, która bezpłatnie i z własnej woli wykonuje obowiązki związane z branżą oraz specjalizacją wybranego stanowiska. Dodatkowo cudzoziemcy również mogą działać

Zmiany w prawie zawodowym w Polsce

W 2013 roku została przegłosowana aktualizacja prawa mówiąca o deregulacji 21. zawodów oraz dostosowaniu 21. praw. To istotny fakt, ponieważ obejmuje ponad 200 tysięcy Polaków i znaczną część podmiotów gospodarczych.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply