Jakie możliwości ma zlecający umowę o dzieło?
W przypadku umowy o dzieło, osoba, która otrzymała zlecenie ma obowiązek wykonania zleconego jej dzieła tak, aby w sposób niewadliwy. W zamian za wytworzone dzieło przysługuje jej prawo do wypłaty wynagrodzenia od zamawiającego.
Technika, jaką wykonane ma być dzieło jest zawarta w umowie. Osoba przyjmująca zamówienie o dzieło nie ma poza tym obowiązku realizować wskazówki zamawiającego. Może zrobić to na ryzyko osoby, która zamawia dzieło i po wcześniejszym uprzedzeniu go o możliwości uszkodzenia lub zniszczenia dzieła. Jeśli dziełobiorca wywiąże się ze zlecenia w sposób sprzeczny z umową lub będzie ono wadliwe, zlecający dzieło może odstąpić od umowy i powierzyć dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i ryzyko otrzymującego to zlecenie. W przypadku, gdy zamawiający jest dostarczycielem materiału, w ramach rezygnacji z umowy może zażądać jego oddania oraz wydania zaczętego dzieła. Jeżeli dzieło posiada wady zamawiający ma prawo do żądania ich usunięcia w określonym przez siebie terminie z informacją, że jeżeli termin ten upłynie bez żadnego skutku nie zaakceptuje on naprawy.
Gdy niemożliwe jest zniwelowanie wad lub dziełobiorca nie wykonał naprawy w danym terminie zamawiający może odstąpić od umowy. Gdy wady nie są znaczące, zamawiający może zażądać obniżenia wynagrodzenia w porównywalnym stosunku.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czy mówić przełożonemu o nowych propozycjach pracy?
Czasami zdarza się, że praca, która wydawała się atrakcyjna i kreatywna, okazuje się niezbyt satysfakcjonująca w rzeczywistości. Poza zarobkami pracownicy potrzebują bezstresowej atmosfery, samorealizacji i dobrych kontaktów ze współpracownikami. Brak
Jaki jest aktualny limit zwolnienia od stosowania kas fiskalnych?
Ubiegłoroczne rozporządzenie Ministra Finansów dotyczy zmniejszenia kwoty obrotu, która zobowiązuje do prowadzenia kasy fiskalnej oraz zdjęcia obowiązku prowadzenia rejestru przy użyciu tych kas. Rozporządzenie obowiązuje na na rok 2013 i
Kto reprezentuje spółkę jawną?
Zgodnie z prawem spółka jawna to organizacja pozbawiona prawnych prokurentów. W związku z tym zadania te sprawują wszyscy wspólnicy. Bycie reprezentantem danej instytucji obejmuje zawiązywanie umów z innymi podmiotami gospodarczymi.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!