Jakie możliwości ma zlecający umowę o dzieło?
W przypadku umowy o dzieło, osoba, która otrzymała zlecenie ma obowiązek wykonania zleconego jej dzieła tak, aby w sposób niewadliwy. W zamian za wytworzone dzieło przysługuje jej prawo do wypłaty wynagrodzenia od zamawiającego.
Technika, jaką wykonane ma być dzieło jest zawarta w umowie. Osoba przyjmująca zamówienie o dzieło nie ma poza tym obowiązku realizować wskazówki zamawiającego. Może zrobić to na ryzyko osoby, która zamawia dzieło i po wcześniejszym uprzedzeniu go o możliwości uszkodzenia lub zniszczenia dzieła. Jeśli dziełobiorca wywiąże się ze zlecenia w sposób sprzeczny z umową lub będzie ono wadliwe, zlecający dzieło może odstąpić od umowy i powierzyć dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i ryzyko otrzymującego to zlecenie. W przypadku, gdy zamawiający jest dostarczycielem materiału, w ramach rezygnacji z umowy może zażądać jego oddania oraz wydania zaczętego dzieła. Jeżeli dzieło posiada wady zamawiający ma prawo do żądania ich usunięcia w określonym przez siebie terminie z informacją, że jeżeli termin ten upłynie bez żadnego skutku nie zaakceptuje on naprawy.
Gdy niemożliwe jest zniwelowanie wad lub dziełobiorca nie wykonał naprawy w danym terminie zamawiający może odstąpić od umowy. Gdy wady nie są znaczące, zamawiający może zażądać obniżenia wynagrodzenia w porównywalnym stosunku.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czy bankiety są firmom potrzebne?
Pokojowe stosunki z parterami biznesowymi i wspólnikami to podstawa posiadania profesjonalnej działalności gospodarczej. Wśród wycieczek integracyjnych, życzeń na święta i jubileuszy są również bankiety i spotkania towarzyskie. Są bardzo lubiane
W jakim celu powołano Polską Klasyfikację Działalności?
Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) powstała 3 lata temu na wyraźną prośbę Organizacji Narodów Zjednoczonych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Posługuje się kodami do określania specyfiki przedsiębiorstwa. Po co powołano PKD?
Dla kogo odpowiednia franczyza?
W ciągu ostatnich 9 lat potroiła się liczba przedsiębiorców prowadzących działalność franczyzową. Z czego wynika rosnąca popularność tego modelu biznesowego? Kto najczęściej zostaje franczyzobiorcą? Szacuje się, że w 2014 roku
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!