Jakie mandaty za zagłuszanie ciszy nocnej?
Zgodnie z zatwierdzonymi odgórnie przepisami w Polsce funkcjonuje tak zwana cisza nocna. Stosować ją powinien każdy obywatel, który mieszka w większej społeczności (blokowisko, kamienica, osiedle domków jednorodzinnych). Na jakich warunkach wprowadzono ciszę nocną? Czy można otrzymać mandat za zakłócanie spokoju wszystkich mieszkańców?
Przede wszystkim należy wyjaśnić, że cisza nocna została wprowadzona, aby chronić prywatność i prywatne dobra każdego obywatela. Innymi słowy w godzinach 22 a 6 rano trzeba zachowywać się spokojnie i zaprzestać wszelkich głośnych czynności (remonty, imprezy, tańce).
Z pewnością jednorazowe wybryki nie są podstawą do zaproszenia policji. Aczkolwiek jeśli są bardzo uciążliwe, oburzają sąsiadów oraz nie pozwalają zwyczajnie funkcjonować interwencja jest słuszna. Najczęściej jednak patrole wzywane są w skrajnych przypadkach, gdy wielokrotne upominanie i prośby nie przynoszą ulgi.
Wszelkie objawy przerywania ciszy nocnej są obarczone karą. Za jednorazowy incydent można uzyskać 200 zł. Natomiast częste i ciągłe okolicy oraz wielokrotne terroryzowanie sąsiadów może skończyć się mandatem w granicach 5 tys. zł.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Prawo karne – klucz do sprawiedliwości
Prawo karne odgrywa kluczową rolę w każdym systemie prawnym. To ono określa, jakie zachowania są zakazane i jakie kary niesie za sobą ich popełnienie. Ale co dokładnie kryje się pod
Kiedy można mówić o ciszy nocnej?
W zgodzie z działającymi od dawna przepisami w Polsce respektowana jest tak zwana cisza nocna. Stosować ją musi każdy obywatel, który znajduje się w zaludnionej okolicy (blokowisko, kamienica, osiedle rodzinne).
Wszystko o pozwach zbiorowych
Wśród klientów poważnych firm i korporacji wskazać można wielu nieusatysfakcjonowanych z jakości obsługi oraz proponowanych przedmiotów. Zwykle z biegiem czasu zgłasza się ich jeszcze więcej i mają podobne uwagi. Czy
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!