Jakie korzyści płyną z obniżenia stawek za nadgodziny?

Jakie korzyści płyną z obniżenia stawek za nadgodziny?

Według niektórych właścicieli firm zmniejszenie stawek za przepracowane nadgodziny spowoduje zwiększenie ilości nowo zaistniałych miejsc pracy oraz zredukuje koszty pracy.

Projekt poselski w zakresie nowelizacji w przepisach w obszarze czasu pracy ma na celu większą swobodę przedsiębiorców w rozporządzaniu pracy firmy. Te zmiany mają polegać na wykonywaniu różnych zadań, nawet niżej wynagradzanych, ale dających możliwość utrzymanie ciągłości zatrudnienia i pracy.

W spółkach działających w określonych branżach, większa elastyczność w rozliczaniu kosztów związanych z godzinami nadliczbowymi, spowodowałaby, że byłyby one skłonne przyjąć kilkudziesięciu pracowników w ramach umowę o pracę, zamiast posługiwać się zatrudnieniem czasowym za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej.

Obniżone dodatki zachęcają zagraniczne firmy do inwestycji, ponieważ analizują one wysokość kosztów, jakie będą ponosiły w okolicznościach opłacania pracownikom pracy w godzinach nadliczbowych. W zależności od rodzaju branży, sytuacji ekonomicznej, czy specyfiki działalności pracodawca może ustalić wyższe stawki za przepracowane godziny nadliczbowe.

Ponadto, zawarcie w kodeksie pracy możliwości ustalania niższych dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych daje związkom zawodowym element do negocjacji przy zawieraniu zbiorowych układów pracy.

W państwach Europy stawki za prace w godzinach nadliczbowych są niższe niż u nas. W większości tych państwach stawka ta jest o 25% więcej niż zwykle, podczas gdy u nas jest to 50% więcej niż normalnie w dni zwykłe, a w niedziele i święta 100% więcej.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

Previous Kiedy mamy prawo do podwyżki emerytury?
Next Czy strony społecznościowe mogą odebrać wymarzone stanowisko?

You might also like

Bezrobotny 2 komentarze

Wybieraj świadomie, czyli kiedy odrzucić ofertę pracy

Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku pracy każdy kandydat, który otrzyma informację o przyjęciu do pracy powinien, niejako z definicji, cieszyć się z otrzymanej szansy. Są jednak sytuacje, gdzie warto się poważnie

Bezrobotny 1Comments

Praca rzecz nabyta – jak radzić sobie ze zobowiązanymi finansowymi po jej utracie?

Choć sytuacja na rynku pracy w ostatnim czasie się poprawia, to jednak nikt nie może zagwarantować, że nagle nie stracimy posady. Taka sytuacja może okazać się szczególnie trudna dla osób

Bezrobotny 2 komentarze

Aż 1,2 mln Polaków zdecydowanych na emigrację zarobkową

Z najnowszego raportu Work Service „Migracje zarobkowe Polaków” wynika, że odsetek osób rozważających emigrację zarobkową utrzymuje się na stałym wysokim poziomie. Co piąty Polak, aktywny bądź potencjalny uczestnik rynku pracy,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply