Jakie kary za narkotyki?
Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, który wciąż bardzo surowo traktuje posiadaczy narkotyków. Nadal nie została zreformowana ustawa wprowadzona lata temu, niepasująca do obecnych realiów. Jak zatem wygląda limit kar za posiadanie środków odurzających?
Za narkotyki uważa się wszystkie substancje, które mają wpływ na układ nerwowy. Wedle ustawy jest to kokaina, amfetamina, heroina, morfina, marihuana oraz wszystkie środki psychotropowe.
Od 16 lat obowiązuje ustawa o środkach odurzających i większość jej założeń nie powinna mieć zastosowania w rzeczywistości. Nadal jednak posiadanie oraz zażywanie narkotyków jest zabronione i grozi karami więzienia.
W przypadku niedużej ilości narkotyków (na własny użytek) grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. Natomiast w sytuacji, kiedy okaże się, że środków odurzających jest bardzo dużo (wyraźnie więcej niż na własny użytek), wówczas maksymalny okres pozbawienia wolności wynosi osiem lat.
Zazwyczaj osoba zatrzymana za posiadanie narkotyków przyznaje się do popełnienia przestępstwa oraz próbuje udowodnić, że środki odurzające były na własny użytek i mało inwazyjnym działaniu. Wówczas sąd (w większości przypadków) ustępuje i postanawia umorzyć śledztwo z powodu małej szkodliwości czynu.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
W jakich sytuacjach stosuje się kary porządkowe?
Zazwyczaj kary porządkowe przyznaje się w przypadku próby ominięcia obowiązku zleconego przez sąd lub inną jednostkę państwową. Sankcje karne różnią się i w dużym stopniu uzależnione są od indywidualnej sytuacji.
W jakich okolicznościach można odmówić składania zeznań?
Według kodeksu postępowania karnego wąska grupa osób może skorzystać przysługującego im prawa do nie składania zeznań w postępowaniu karnym. Obowiązku składania zeznań nie mają osoby z najbliższego kręgu oskarżonego, czyli
Korupcja w Polsce
W ostatnich latach obserwujemy wzrost ilości postępowań sądowych prowadzonych z tytułu podejrzenia o korupcję. Kiedy mówimy o tym przestępstwie? Według ogólnoświatowych statystyk Polska zajmuje 41 miejsce w rankingu ocen nasilenia
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!