Jakie kary za korzystanie z czyjegoś mienia?
Każdy, kto nabył mienie zgodnie z prawem może z niego w pełni korzystać. W chwili zakupu lub otrzymania staje się jedynym właścicielem. Korzystanie z przedmiotów bez wiedzy lub zgody osoby uprawnionej jest bezprawne i powinni być karane? Jakie sankcje ciążą na tych, którzy używają cudzej własności?
O wykroczeniu można mówić wtedy, gdy osoby trzecie korzystają, eksploatują na własny użytek lub w celach zarobkowych z czyjegoś mienia. Dodatkowo także wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia lub zniszczenia czyjegoś mienia. Wszystkie te działania odbywają się poza kontrolą właściciela.
Oprócz zamierzonego niszczenia czyjejś własności można dokonać tego przypadkowo (np. w wyniku wypadku). Wówczas też odpowiedzialność za swoje czyny ponosi sprawca. Nawet w sytuacji, gdy działanie nie było zamierzone, a skutki niepożądane.
Jeśli wycena zniszczonej rzeczy nie przewyższa sumy 250 zł, wówczas mowa o wykroczeniu (zwykle sprawca pokrywa koszty zniszczeń). Jeśli natomiast kwota jest wyższa, czyn zostaje zakwalifikowany jako przestępstwo i może wiązać się z kara pozbawienia wolności do lat 5.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Karalność za paserstwo
O karalności za pasterstwo mówi art. 122 Kodeksu wykroczeń. W ustawie wyróżnione są dwie jego formy: umyślne i nieumyślne (kara za obydwa jest inna). Istotne jest, że karany jest nie
Kiedy można usłyszeć zarzut paserstwa?
Proceder paserstwa jest w Polsce bardzo dobrze znany. Wiele przestępstw o charakterze rabunkowym dokonuje się przede wszystkim ze względu na opcję sprzedaży zdobytych przedmiotów. W zgodzie z Kodeksem wykroczeń możliwych
Jak wygląda praca kuratora sądowego?
W zgodzie z ustaleniami Kodeksu karnego wyrok sądu ma być karą za dokonane czyny. Od czasu do czasu jednocześnie wskazuje się dozór kuratora sądowego, który musi kontaktować się z podejrzanym.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!