Jakich zadań służbowych nie muszą wykonywać kobiety?

Jakich zadań służbowych nie muszą wykonywać kobiety?

Zgodnie z postanowieniami Rady Ministrów sprzed 18 lat istnieje cały katalog powinności, których nie powinny wykonywać kobiety. Jednocześnie usystematyzowano zbiór ograniczeń, o których musi pamiętać każdy przełożony. Jakich obowiązków nie mogą spełniać kobiety w swojej codziennej pracy?

Od dawna odbywa się walka o równouprawnienie, akceptację dla obu płci i propagowanie jednolitych praw dla pań i panów. Wciąż jednak paragrafy i ustawy stanowią, że panie są mniej odporne na pracę fizyczną, maję mniej możliwości, dlatego powinny wykonywać mniej inwazyjne prace, które nie osłabiają organizmu.

W związku z powyższym kobiety w czasie pracy są w stanie podnosić ładunki do 12 kg w pracy etatowej lub 20 kg w pracy dorywczej. Aczkolwiek może to zachodzić maksymalnie 4 razy w ciągu 60 minut. Oprócz tego transportować po schodach mogą odpowiednio 8 i 15 kg, a przewieźć 50, 80 i 300 kg w zależności od środka transportu.

Dodatkowo nie poleca się, żeby kobiety pracowały w szkodliwych warunkach atmosferycznych, w głośnych pomieszczeniach lub przy maszynach, które wytwarzają drgania. Oczywiście istnieje odrębny regulamin dla pań ciężarnych lub w okresie karmienia.

Reasumując, mało osób wie, że w polskim prawie funkcjonuje podział powinności ze względu na płeć. To bardzo ważne na różnych stanowiskach, gdyż niejednokrotnie dochodzi do nadużyć, a bezbronni pracownicy nie pamiętają swoich przywilejów i wykonują nieodpowiednie czynności.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Kto powinien dostać świadectwo pracy?
Next Czy warto korzystać z zakupów grupowych?

You might also like

Kiedy należy się zwolnienie dyscyplinarne?

Celem każdego przedsiębiorcy jest pozyskanie dobrego pracownika, specjalisty w swojej dziedzinie oraz sprawdzonego i rzetelnego człowieka. Zwykle na pierwszy rzut oka ciężko rozpoznać negatywne cechy. W krytycznych przypadkach zatrudniający może

Kiedy urlop na żądanie jest niezgodny z prawem?

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma możliwość skorzystania z urlopu na żądanie, czyli wolnego, które nie musi być usprawiedliwiane. Okazuje się, że są momenty, kiedy z przywileju skorzystać

Podstawy prawne i prawidłowe stosowanie znaków BHP

Wspólna odpowiedzialność za nasze bezpieczeństwo, w znaczącej mierze opiera się o indywidualne zachowania zgodne z przepisami BHP. Szczegółowe normy prawne w połączeniu z prawidłowym oznakowaniem wprowadzają klarowność i umożliwiają prawidłowe

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply