Jaki urlop przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na część etatu?
Przedsiębiorca ma styczność z licznymi przeszkodami związanymi z prowadzeniem firmy. Jednym z nich jest wyliczenie urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin pracy. Wedle zasad płynących z Kodeksu Pracy urlop ten powinien być dostosowany do etatu na jakim pracuje zatrudniony.
Aby zatrudniony miał prawo do urlopu przede wszystkim musi pracować na zasadach do obliczeń staje się liczba dni stażu urlopowego. I tak pracownik, którego staż jest krótszy niż 10 lat może liczyć na 20 dni wypoczynku, jeśli natomiast przekracza 10 lat otrzymuje 26 dni urlopowych. Trzeba pamiętać, że czas nauki w szkole średniej i wyższej również zalicza się do stażu pracy.
Zatem dla przykładu pracownik, który wedle umowy pracuje na pół etatu i nie ma jeszcze 10-letniego stażu urlopowego powinien uzyskać 10 dni urlopowych, ponieważ:
1/2 * 20 dni = 10 dni urlopowych
(W sytuacji, gdy wynik będzie połówkowy, np. 12.5 dni, wtedy zaokrąglić należy do wyższej liczby. Tutaj akurat 13 dni).
Po wyliczeniu ilości dni urlopowych należy wziąć pod rozwagę fakt, że urlop obowiązuje tylko w dni robocze. Nie ma znaczenia czy przypada w dni pracujące czy święta, zawsze odliczane będą tylko dni robocze (zgodnie z 8-godzinnym systemem pracy).
Trochę inaczej sytuacja prezentuje się, gdy pracownik pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Urlop wypoczynkowy będą stanowiły dni, które wedle planu są dniami pracującymi dla zatrudnionego. Poza tym musi być zgodny z wymiarem godzinowym czasu pracy.
I tak pracownik, który nie posiada jeszcze 10-letniego stażu i pracuje na 1/2 etatu (po 4 godziny dziennie) może liczyć na:
13 * 8 godzin = 104 godziny urlopowe
104 godziny urlopowe / 4 godziny dziennie = 26 dni urlopowych
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Kto zwykle korzysta z pomocy grupy zadaniowej?
Każdy podwładny zatrudniony w większej korporacji posiada zakres obowiązków, którymi musi się zajmować na co dzień. Zdarzają się jednak przypadki, Kiedy trzeba dokończyć szybko i sprawnie wybrany projekt, ale kadra
Co odpowiedzieć na pytanie o powód zmiany pracy?
Rozmowy kwalifikacyjne, a następnie wdrożenie nowego pracownika w obowiązki, wymaga od pracodawcy dużego nakładu czasu, energii oraz środków finansowych. Dlatego też przekonywującym wydaje się fakt, że pracodawca chcąc nie ponosić
Tajemnica zakładu pracy
Każdy pracownik jest zmuszony do zachowania informacji zdobytych w trakcie pracy oraz niewykorzystywania ich do indywidualnych celów. Co grozi za przekroczenie takiego nakazu? Owa konieczność do utrzymywania w tajemnicy informacji
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!