Jak zawrzeć ugodę administracyjną?

Jak zawrzeć ugodę administracyjną?

Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego możliwe jest zawieranie ugody. Żeby jednak do tego doszło należy wypełnić kilka podstawowych warunków. W jakich przypadkach zawiera się ugodę administracyjną? Czy jest to właściwy sposób rozwiązywania konfliktów?

Ugoda administracyjna podpisywana jest w momencie, gdy wpłynie na wynik postępowania i sprawniej zakończy sprawę, jest potrzebna dla dobra obu stron lub typ sprawy zmusza do wybrania takiego rozwiązania.

Ugoda może zostać zawarta w każdym momencie, ale nie później niż po wydaniu ostatecznego wyroku sądu. Wystarczy, że strony sformułują pisemny wniosek z prośbą o natychmiastowe zamknięcie dalszego postępowania i wyłączenie dochodzenia.

Sam dokument ugodowy zawiera informacje o stronach, powodach zastosowania ugody oraz warunkach. Oprócz tego dodać warto datę, miejscowość, potwierdzenie wykonalności oraz czytelne podpisy samych zainteresowanych.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Jak funkcjonuje Trybunał Konstytucyjny?
Next Czy ulga budowlana bez zmian z 2014?

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Jak zreformowano podatek akcyzowy?

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Polska zmuszona była wdrożyć zmiany w ustawie o podatku akcyzowym po wygaśnięciu okresu przejściowego. Dlatego też 1 listopada tego roku wprowadzono w życie nowe, zmienione przepisy.

Wiadomości 0 Comments

Czy wydatki na biuro są dużym kosztem?

Przedsiębiorcy, którzy planują otwarcie własnej działalność gospodarczą zwykle mają poważne problemy z uzbieraniem wystarczającego kapitału początkowego na pokrycie najważniejszych opłat oraz zakup sprzętu. Istnieją jednak ciekawe rozwiązania, które pozwolą obniżyć

Wiadomości 0 Comments

Czym charakteryzuje się Krajowa Rada Notarialna?

W zgodzie z obowiązującymi przepisami Krajowa Rada Notarialna została powołana, aby reprezentować wszystkich notariuszy polskich na szczeblu krajowym. Oprócz tego ma zadania dodatkowe, które zostały narzucone w momencie jej budowania.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply