Jak zastrzec znak towarowy?

Jak zastrzec znak towarowy?

Każde przedsiębiorstwo staje przed pytaniem o to, czy i jak zastrzec nazwę oraz logo swojej firmy. Formalnie nazywa się to rejestracją znaku towarowego, a instytucją zajmującą się tą sprawą, jest Urząd Patentowy. Jakie warunki trzeba spełnić i o czym warto pamiętać? 

Rejestracja znaku towarowego – 3 najważniejsze kryteria 

  • Znak towarowy musi być wykorzystywany komercyjnie stanowić źródło zarobku.
  • Znak towarowy musi być wyróżniający i zapadający w pamięć nawet jeśli logo jest brzydkie, powinno być oryginalne. Nie może należeć do domeny publicznej, tak jak np. sformułowanie “salon kosmetyczny”, którym posługują się wszyscy.
  • Znak towarowy nie może przypominać znaków konkurencji minimalne podobieństwo do znaku konkurencji wprowadza klientów w błąd. Właściciel konkurencyjnej firmy może w takiej sytuacji złożyć pozew o naruszenie jego praw. 

Czy można opatentować tylko logo i nazwę firmy?

Rejestracja znaku towarowego obejmuje więcej opcji niż tylko rejestracja nazwy lub logo. Jako właściciel firmy możesz opatentować np. kolor reprezentujący firmę, kształt oferowanego produktu, a nawet wygląd obiektu. Wszelkie znaki przestrzenne, dźwiękowe oraz multimedialne również mieszczą się w tej kategorii.

Dokładna definicja Urzędu Patentowego brzmi:  „Znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów i/lub usług jednego przedsiębiorcy od towarów i/lub usług innego przedsiębiorcy oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu ochrony udzielonej na znaku.”

Po co zastrzegać znak towarowy? 

Dzięki rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym masz pewność, że

znak Twojej firmy jest chroniony przez prawo. Możesz wyegzekwować wszystkie nadużycia ze strony innych firm. Łatwo też pozbędziesz się konkurencyjnych ofert np. z portali aukcyjnych wystarczy, że zgłosisz je administratorom.

Jak zastrzec znak towarowy?

Sam proces zastrzegania znaku towarowego jest długi.  Najpierw trzeba sprawdzić, czy znak nie jest już zarejestrowany przez inne przedsiębiorstwo. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie znaku do Urzędu Patentowego, gdzie dokonuje się badanie wstępne i merytoryczne. Następnie ogłaszana jest decyzja, a w przypadku odrzucenia, można złożyć odwołanie w ciągu 3 miesięcy od daty ogłoszenia decyzji przez UP. 

Wsparcie prawników i adwokatów

Aby rejestracja znaków towarowych przebiegała sprawnie i skutecznie, warto korzystać ze wsparcia prawników, którzy doskonale znają formalności i obowiązujące prawo. Skompletują dla Ciebie dokumenty i przeprowadzą przez cały proces. Podobnie będzie w przypadku wykorzystania znaku przez konkurencję pomoc adwokata jest konieczna. Sprawdź adwokat Częstochowa kancelaria Anna Piwoń, jeśli Twoja działalność potrzebuje obsługi prawnej w tym zakresie. 

Previous Chondromalacja rzepki - ortopeda w Sports Medic Wrocław
Next Odmień swój ogród na wiosnę!

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Jak działa spółka przekształcona?

Zgodnie z działającym w kraju prawem dowolna spółka handlowa może doprowadzić do przekształcenia. Po spełnieniu niezbędnych formalności wypełnia zadania i respektuje przepisy zgodnie dokonanym wyborem. Jak wygląda i czy naprawdę

Wiadomości 0 Comments

Przedsiębiorcy myślą zbyt późno o ochronie poufnych informacji

Szefowie firm bardzo często mylą pojęcia tajemnicy przedsiębiorstwa i informacji poufnej, nie są świadomi swoich praw, a o ochronie kluczowych danych myślą dopiero, gdy dojdzie do ich ujawnienia. Z raportu

Wiadomości 0 Comments

Rady dotyczące wyboru agregatu prądotwórczego dla Twojej firmy

Wybór odpowiedniego generatora prądu dla Twojej firmy może być trudny. Jest jednak kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu. Pierwszą rzeczą do przemyślenia jest to, jakie są

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply