Jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje firmy?

Jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje firmy?

Zgodnie z obowiązującym prawem Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kontrolować przedsiębiorstwa. Zazwyczaj chodzi o przekazywanie płatności i świadczeń na rzecz państwa. Jak przebiegają kontrole? Na jakiej podstawie wskazuje się konkretne firmy?

Po pierwsze warto wyjaśnić, że kontrole przeprowadzane są przynajmniej co 5 lat, ale nie jest to reguła. Wiele spraw ma wpływ na częstotliwość spotkań, jednak najczęściej decyduje rozmiar działalności oraz wielkość rocznych zysków.

Działanie ZUS-u jest dość proste i w wielu przypadkach przebiega szybko. Zaczyna się od listownego poinformowania przedsiębiorcy o planowanej kontroli. Czynności powinny nastąpić maksymalnie do 7 dni od pobrania pisma i trwają od kilku do kilkunastu dni.

Całość kończy się protokołem z kontroli, w którym pracownik skarbowy zamieszcza szczegóły dotyczące przeprowadzonych procedur oraz raport i końcowy wynik.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous W jaki sposób szacuje się wysokość grzywny?
Next Jakie zadania wykonuje Centralny Rejestr Ubezpieczonych?

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Rozważania o prawie rodzinnym: między jednością a separacją

Życie rodzinne niesie ze sobą wiele radości, ale także potencjalnych konfliktów i wyzwań. W takich chwilach, gdy harmonia zostaje zakłócona, prawo rodzinne wchodzi do gry, chroniąc prawa i dobro jednostek.

Pomoc Społeczna 1Comments

Czy trzeba płacić za odtwarzanie muzyki?

Organizacje zbiorowego zarządzenia pobierają opłatę za odtwarzanie muzyki, z którym łączą się korzyści majątkowe. Dla przedsiębiorców ważne jest, aby do sklepu czy restauracji dobrać odpowiednią muzykę, ponieważ wpływa ona na

Wiadomości 0 Comments

Jak rozliczyć pit z najmu nieruchomości położonej za granicą

Rezydent polski, który uzyskuje dochód z wynajmu nieruchomości położonej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w momencie podejmowania decyzji, jak rozliczyć pit, musi zastosować postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dotyczące dochodów

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply