Jak wygląda umowa wzajemna?

Jak wygląda umowa wzajemna?

Obecnie w kraju dostępnych jest wiele typów umów. Każda zobowiązuje do innych obowiązków i powinna być zawierana w zgodzie z prawem. Na liście umów widnieje niezbyt popularna, ale bardzo interesująca i przydatna. Rzecz o umowie wzajemnej. Czym się charakteryzuje? Kto musi z niej skorzystać i dlaczego?

W dzisiejszych czasach bazą dowolnej współpracy jest umowa. Zapewnia obie strony o rzetelności i przymusie realizacji. Nawet w przypadku zerwania obietnicy uruchomić sądowe dochodzenie swoich praw i w konsekwencji uzyskanie swojego celu.

Przyciągająca (szczególnie dla przedsiębiorców) powinna być umowa wzajemna. Jak sama nazwa wskazuje polega na wspólnym świadczeniu usług. Nie wprowadza zapłaty gotówkowej, ani materialnej rekompensaty. Wspólnicy zgadzają się na wykonanie czynności w zamian za inną o zbliżonej wartości.

Należy jednak wiedzieć, że o rzeczywistej cenie decyduje rynek, a nie pisemne wartości sugerowane przez strony. Dodatkowo niewłaściwe wykonanie jednej usługi przynosi różnorakie konsekwencje – druga strona może odstąpić od umowy, oczekiwać zadośćuczynienia lub rozpatrzenia problemu przez sąd.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czym charakteryzuje się list ostrzegawczy?
Next Wszystko o księdze inwentarzowej

You might also like

Umowy 1Comments

W jaki sposób zrywa się umowy telefoniczne?

W ostatnim czasie telemarketing jest bardzo popularny. Wiele firm stara się różnych trików i dzwoni do klienta. Najczęściej w celach informacyjnych, czasami z powodów handlowych. W drugim przypadku wielokrotnie efektem

Czym skutkuje brak zapisu w umowie sprzedaży dotyczący ceny?

W przypadku umowy sprzedaży brak ustaleń pomiędzy stronami dotyczącymi ceny usługi lub towaru, może powodować poważne konsekwencje prawne. Ustawodawca wymaga od nas określonych postanowień, które muszą być zawarte w umowie,

Dlaczego zawiera się umowy forfaitingowe?

Jedną z metod sprzedaży wierzytelności jest zawarcie umowy forfaitingu. Zachodzi między sprzedawcą i forfaiterem i może zostać zawarta w dowolnej formie. Dlaczego stosuje się tego typu umowy? Czy naprawdę warto

1 Comment

  1. Judytaa
    17 września, 14:56 Reply
    Obecnie w kraju dostępnych jest wiele typów umów. Każda zobowiązuje do innych obowiązków i każda znaczy coś innego. Najgorsza jednak jest umowa zlecenie i umowa o dzieło.

Leave a Reply