Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Praktycznie każde przedsiębiorstwo, które otwiera nabór na wybrane stanowisko, przygotowuje rozmowę rekrutacyjną. Sposób sprawdzania wiedzy i umiejętności zależy od dokładnie omówionych oczekiwań pracodawcy. Większość pytań i schematów powtarza się praktycznie zawsze. Czego musi się spodziewać kandydat? Jak przygotować się do spotkania?

Na wstępie warto powiedzieć, że celem każdej rekrutacji jest podstawowa weryfikacja. Zwykle analizuje się zgodność dokumentów aplikacyjnych z prawdą, ocenia charakter i komunikację.

Zazwyczaj kierownik pyta o wykształcenie, ukończone szkolenia, dotychczasowe miejsca pracy, przyczyny złożenia aplikacji właśnie tutaj, ambicje i marzenia zawodowe, predyspozycje do pracy na wybranym etacie. Oprócz zdarzeń z przeszłości kandydata bada się sposób odpowiedzi na pytania, asertywność, odporność na stres, pracę w grupie, wady i zalety oraz inteligencję i logikę działania.

Reasumując, rekrutacja ocenia czy kandydat powinien zajmować wolne stanowisko w firmie oraz kto zaaklimatyzuje się na nim dość szybko. Często o wyborze decyduje pierwsze wrażenie, a nie przedstawione referencje i wykształcenie.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous W jakim celu stosuje się e-firing?
Next Jak nie zepsuć listu motywacyjnego?

You might also like

Praca 1Comments

Co szósty pracownik padł ofiarą mobbingu

W drugiej edycji badania „Szykany w miejscu pracy” CBOS zapytał Polaków o kwestię mobbingu. Pytania odnosiły się zarówno do osobistych doświadczeń, jak i ogólnego występowania zjawiska szykanowania w miejscu pracy.

Jak działają agencje zatrudnienia?

Wiele młodych ludzi deklaruje kłopoty ze znalezieniem stabilnej i dobrze płatnej pracy. Dlatego też jest dużo firm, które wspierają bezrobotnych w karierze zawodowej. Wśród nich są agencje zatrudnienia. Czym się

Praca 0 Comments

Gdy kobieta w ciąży straci pracę…

Zwolnienie to przykry incydent, tym bardziej jeśli pracownika zaszła w owym czasie w ciąże. W takiej sytuacji warto pojawić się w zamiejscowym Urzędzie Pracy, ponieważ oprócz standardowego ubezpieczenia zdrowotnego ciężarna

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply