Jak wygląda faktura pro-forma?
Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że dowodem dokonanej transakcji jest faktura. Zwykle przedstawia wartość kupionych towarów, sposób uregulowania płatności oraz listę zamówienia. Od jakiegoś czasu natknąć się można na tak zwane faktury pro-forma, bardzo podobne do standardowych faktur. Czym się wyróżniają i czemu tak zostały nazwane?
Zgodnie z przepisami wszelkie czynności gospodarcze o charakterze handlowym powinny być notowane i przyjmować formę zapisu księgowego. Jest to działanie obowiązkowe, które pozwala kontrolować wysokość zysków oraz ustalać należny podatek.
W przypadku zakupów dokonywanych przez firmę sprzedawca musi wystawić fakturę, jako potwierdzenie przeprowadzenia transakcji. Natomiast osoby prywatne mogą uzyskać jedynie rachunek. Zdarza się jednak, że otrzymują tzw. faktury pro-forma.
Faktury pro-forma stosowane są w sytuacjach, kiedy nie jest to konieczne. Innymi słowy może je uzyskać każdy, bez obowiązku podatkowego i skutków prawnych. Od zwykłej faktury różni się tylko tytułem.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Państwowa Inspekcja Pracy zyska nowe uprawnienia
Ustalenie minimalnej stawki godzinowej na umowach- zlecenie będzie rewolucyjną zmianą. Również dla Państwowej Inspekcji Pracy, która będzie sprawdzać prawidłowość naliczania i wypłacania wynagrodzeń – ocenia Wojciech Gonciarz z Głównego Inspektoratu Pracy. Za zaniżanie
Jak wybrać biuro rachunkowe?
Niezrozumiałe ustawy, problem z interpretacją przepisów, brak wiedzy z zakresu rachunkowości i chęć zaoszczędzenia czasu – to tylko niektóre powody, dla których przedsiębiorcy decydują się na współpracę z biurem rachunkowym.
Czego dotyczyć ma ustawa offsetowa?
Ze wzgląd na członkostwo Polski w Unii Europejskiej konieczne jest ciągle przeprowadzanie zmian prawnych. Są one omawiane z przedstawicielami państw i niezwłocznie przeprowadzane. Na liście nowych ustaleń jest podpisana w
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!