Jak wybierany jest Prezydent w Polsce?

Jak wybierany jest Prezydent w Polsce?

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej jest wybierany na podstawie demokratycznych i tajnych wyborów (organizowane w terminach wyznaczonych przez Premiera), gdzie głosującymi są obywatele. Każdy może oddać tylko jeden głos.

Kadencja prezydenta trwa 5 lat i może być przedłużana, w zależności od wyników głosowania. Wybory są bardzo istotnym wydarzeniem dla kraju, głównie dlatego, że mają wpływ na kształtowanie są opozycji i pozostałych partii politycznych.

Kandydat na Prezydenta musi mieć ukończone 35 lat oraz prezentować jakieś skłonności polityczne lub poglądy na temat podstawowych spraw do załatwienia w państwie. Zwykle plany są daleko idące i mają niewiele wspólnego z późniejszymi działaniami. Jednak jak widać bardzo duże znaczenie ma dobra reklama.

Jedną z możliwości prowadzenia skutecznej kampanii wyborczych jest organizowanie konferencji prasowych, wyjazdów po kraju, spotkania z obywatelami, reklamy w prasie, telewizji, radiu lub przez rozdawanie ulotek. W zasadzie zakres działania zależy od fantazji samego zainteresowanego objęciem stanowiska oraz sztabu wyborczego.

Aby kandydat został uznany za Prezydenta Rzeczpospolitej musi uzyskać przynajmniej połowę głosów obywateli, którzy wzięli udział w wyborach. Zazwyczaj jednak nie ma w Polsce bezkonkurencyjnego rywala i zwykle jest dwóch liderów o podobnym poparciu. Wówczas organizowany jest drugi etap wyborów, gdzie pod głosowanie poddaje się tylko dwóch kandydatów.

Ogłoszenie wyniku następuje po spłynięciu wszystkich wyników z każdej komisji wyborczej w kraju. Przeważnie to media informują o zwycięzcy i nowym Prezydencie.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Zasady działania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Next ABC aktów notarialnych

You might also like

Konstytucja 0 Comments

Poprawne zgłoszenie skargi konstytucyjnej

Skarga konstytucyjna jest formą obrony przed łamaniem praw i wolności zawartych w Konstytucji. Istotny jest sposób zgłaszana skargi, by była rozpatrzona. Zażalenie może złożyć obywatel oraz osoby nie posiadające obywatelstwa.

Konstytucja 0 Comments

Kto zasiada w Trybunale Konstytucyjnym?

Władza sądownicza w Polsce dzieli się na dwie kategorie: sądy i trybunały. W drugim przypadku jest to jedynie Trybunał Konstytucyjny oraz Trybunał Stanu. Rozpatrują one szczególne sytuacje, które nie mogą

Konstytucja 0 Comments

Jak przebiegną wybory do Parlamentu Europejskiego?

Za 60 dni w Polsce odbędą się wybory do PE. Zaplanowano je na 25 maja tego roku (w godzinach 7-21) i może wziąć w nich udział każdy obywatel państwa członkowskiego.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply