Jak wybierany jest Prezydent w Polsce?
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej jest wybierany na podstawie demokratycznych i tajnych wyborów (organizowane w terminach wyznaczonych przez Premiera), gdzie głosującymi są obywatele. Każdy może oddać tylko jeden głos.
Kadencja prezydenta trwa 5 lat i może być przedłużana, w zależności od wyników głosowania. Wybory są bardzo istotnym wydarzeniem dla kraju, głównie dlatego, że mają wpływ na kształtowanie są opozycji i pozostałych partii politycznych.
Kandydat na Prezydenta musi mieć ukończone 35 lat oraz prezentować jakieś skłonności polityczne lub poglądy na temat podstawowych spraw do załatwienia w państwie. Zwykle plany są daleko idące i mają niewiele wspólnego z późniejszymi działaniami. Jednak jak widać bardzo duże znaczenie ma dobra reklama.
Jedną z możliwości prowadzenia skutecznej kampanii wyborczych jest organizowanie konferencji prasowych, wyjazdów po kraju, spotkania z obywatelami, reklamy w prasie, telewizji, radiu lub przez rozdawanie ulotek. W zasadzie zakres działania zależy od fantazji samego zainteresowanego objęciem stanowiska oraz sztabu wyborczego.
Aby kandydat został uznany za Prezydenta Rzeczpospolitej musi uzyskać przynajmniej połowę głosów obywateli, którzy wzięli udział w wyborach. Zazwyczaj jednak nie ma w Polsce bezkonkurencyjnego rywala i zwykle jest dwóch liderów o podobnym poparciu. Wówczas organizowany jest drugi etap wyborów, gdzie pod głosowanie poddaje się tylko dwóch kandydatów.
Ogłoszenie wyniku następuje po spłynięciu wszystkich wyników z każdej komisji wyborczej w kraju. Przeważnie to media informują o zwycięzcy i nowym Prezydencie.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czym jest żałoba narodowa?
Na pewno każdy doświadczył w swoim życiu żałoby narodowej. Ogłaszana jest w szczególnych i tragicznych okolicznościach, kiedy śmierć ponieśli ludzie. Na jakich zasadach ogłaszana jest żałoba narodowa? Kto podejmuje decyzję
Odwołanie ministra poprzez wotum nieufności
Odpowiedzialność polityczną ministrowie ponoszą przed Sejmem oraz przed premierem. Narzędzie, które to kontroluje jest tzw. wotum nieufności. Wyróżniane są dwa rodzaje wotum nieufności. 1. Wotum nieufności wobec Rady Ministrów polega
Zrzeczenie się obywatelstwa
Za obywatela konkretnego kraju uważa się osobę, której rodzice posiadają obywatelstwo lub chociaż jedno z nich. Wówczas dziecko urodzone na terytorium wybranego kraju uważane jest za jego mieszkańca. Czasami jednak
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!