Jak uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych?
Czasami ponoszenie kosztów sądowych jest utrudnione przez niełatwą sytuację materialną. Zarówno w sprawach cywilnych, jak i karnych występuje instytucja, która zwalnia z części lub całości tych opłat.
Koszty, które trzeba uiścić podczas wnoszenia pisma procesowego mogą zostać zmniejszone lub całkowicie anulowane, jeśli osoba udowodni, że jej sytuacja rodzinna, materialna oraz wielkość dochodów dowodzi tego, że nie jest ona w stanie ich pokryć. Sąd może zwolnić z zapłacenia kosztów sądowych oskarżonego lub oskarżyciela posiłkowego z identycznych powodów.
Zwolnienie z pokrywania kosztów sądowych akceptowane jest na wniosek, w którym należy wskazać liczbę członków rodziny, wysokość wynagrodzenia czy liczbę członków rodziny, którzy są na utrzymaniu osoby.
Normy prawne dotyczące zwolnienia z uiszczania kosztów sądowych stosuje się również do zwolnienia z ponoszenia samych opłat np. od kasacji.
W sprawach karnych, koszty sądowe stanowią wydatki i opłaty poniesione przez Skarb Państwa od momentu wszczęcia procesu. Koszty sądowe wchodzą w skład kosztów procesu wraz z innymi uzasadnionymi wydatkami stron.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jakie obowiązki należą do interwenienta?
Interwenient to osoba, która uczestniczy w procesie cywilnym. Zazwyczaj powodem dołączenia do sprawy jest osiągniecie konkretnego celu. Zgodnie z polskimi przepisami interwencja przyjmuje dwie formy. Jakie podziały spotykane są najczęściej?
Jak działają spółki komandytowe?
Wśród spółek osobowych dużą popularnością wykazują się spółki komandytowe, które zakłada się na potrzeby przedsiębiorstwa, posiadają kilku członków, aczkolwiek nie mają osobowości prawnej. Co jeszcze należy wiedzieć o spółkach komandytowych?
W jakim celu wprowadzono opłaty produktowe?
Wejście do Unii Europejskiej oznaczało dla przedsiębiorców wiele zmian. Wzrosła świadomość, głównie w sprawie zanieczyszczenia środowiska i poruszono kwestie związane z ekologią. Nie powinien zatem zaskakiwać fakt, że wprowadzono odpowiednie
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!