Jak uzyskać wynagrodzenie chorobowe?

Jak uzyskać wynagrodzenie chorobowe?

Wynagrodzenie chorobowe przyznawane jest w momencie, gdy zatrudniony przebywa na zwolnieniu lekarskim. Znaczy to, że nie może spełniać zadań służbowych oraz musi przebywać w domu. Kto powinien przekazywać należną pensję za czas choroby?

Należy zacząć od tego, że pracownik, który zatrudniony jest w ramach umowy o pracę ma prawo do różnych pakietów socjalnych. Głównie zasiłki w przypadku} urlopu wychowawczego, zdrowotnego, chorobowego czy rodzinnego.

W ramach zatrudnienia podwładny powinien otrzymywać wynagrodzenie chorobowe, ale nie jest w stanie spełniać swoich powinności z powodu problemów zdrowotnych lub choroby zakaźnej. Jednak niezdolność do pracy powinna trwać przynajmniej 33 dni, a sam podwładny dysponuje zwolnienie od lekarza. Jeśli wszystkie formalności będą spełnione otrzyma 80% podstawowego wynagrodzenia.

Podsumowując można stwierdzić, że przełożony zobowiązany jest do przyznania świadczenia chorobowego na rzecz podwładnego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czy warto pracować w domu?
Next Kto może ubiegać się odprawę emerytalną?

You might also like

Zasiłki 0 Comments

Wszystko o zasiłkach w Wielkiej Brytanii

Chyba nikomu nie trzeba mówić, że Wielka Brytania jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów Europy. Również pod względem socjalno-bytowym. Państwo zapewnia szeroko pojęte wsparcie dla potrzebujących obywateli oraz oferuje pomoc

Zasiłki 2 komentarze

Renta dożywotnia – szansa dla seniorów

Na kwotę 6,5 miliona złotych opiewa suma dotychczas wypłaconych świadczeń w ramach tzw. renty dożywotniej, czyli umowy, przenoszącej prawo własności nieruchomości w zamian za wypłacane do końca życia, okresowe świadczenie.

Zasiłki 0 Comments

Wszystko o zasiłku pielęgnacyjnym

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego mają osoby, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji oraz w codziennym życiu potrzebują wsparcia innych. Świadczenie opiekuńcze powinno być w całości przeznaczane na najpotrzebniejsze rzeczy

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply