Jak uzyskać wynagrodzenie chorobowe?

Jak uzyskać wynagrodzenie chorobowe?

Wynagrodzenie chorobowe przyznawane jest w momencie, gdy zatrudniony przebywa na zwolnieniu lekarskim. Znaczy to, że nie może spełniać zadań służbowych oraz musi przebywać w domu. Kto powinien przekazywać należną pensję za czas choroby?

Należy zacząć od tego, że pracownik, który zatrudniony jest w ramach umowy o pracę ma prawo do różnych pakietów socjalnych. Głównie zasiłki w przypadku} urlopu wychowawczego, zdrowotnego, chorobowego czy rodzinnego.

W ramach zatrudnienia podwładny powinien otrzymywać wynagrodzenie chorobowe, ale nie jest w stanie spełniać swoich powinności z powodu problemów zdrowotnych lub choroby zakaźnej. Jednak niezdolność do pracy powinna trwać przynajmniej 33 dni, a sam podwładny dysponuje zwolnienie od lekarza. Jeśli wszystkie formalności będą spełnione otrzyma 80% podstawowego wynagrodzenia.

Podsumowując można stwierdzić, że przełożony zobowiązany jest do przyznania świadczenia chorobowego na rzecz podwładnego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czy warto pracować w domu?
Next Kto może ubiegać się odprawę emerytalną?

You might also like

Zasiłki 0 Comments

Czy zasiłek dla bezrobotnych można przenieść do innego kraju?

Według przepisów Polak, który przebywa poza ojczyzną może ubiegać się o otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych. Z całą pewnością musi spełnić kilka istotnych warunków oraz dysponować ważną dokumentacją. Niewiele osób jednak

Zasiłki 0 Comments

Zmiany w przyznawanych świadczeniach opiekuńczych

Od 1 lipca 2013 roku zmieniły się zasady uzyskiwania prawa do świadczeń opiekuńczych. Zgodnie z nowelizacją ustawy aktualnie świadczenie pielęgnacyjne wynosi 620 zł, Osoby, które otrzymywały do tej pory świadczenie

Zasiłki 0 Comments

Jak ubiegać się o świadczenie wyrównawcze?

Celem wypłacania zasiłku wyrównawczego jest, jak sama nazwa wskazuje, wyrównanie wynagrodzenia, które zostało zmniejszone w związku z kłopotami zdrowotnymi. Należy jednak wskazać sytuacje, w których świadczenie nie powinno zostać wypłacone.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply