Jak uzyskać szwajcarską emeryturę?
Każde państwo UE jest zobligowane do przyznawania świadczenia emerytalnego obywatelom, którzy całe lata byli czynni zawodowo. Oczywiście w każdym kraju panują trochę odmienne metody wyliczania przysługującej emerytury oraz różny wiek emerytalny. Jakie prawo funkcjonuje w Szwajcarii?
Szwajcarski {model emerytalny jest podobny do panującego w Polsce. Głównie dlatego, że emerytura obliczana jest na podstawie średnich miesięcznych przychodów oraz okresie zatrudnienia. Istnieje możliwość szybszego odejścia emeryturę (do 2 lat), jednak dochód emeryta zostanie proporcjonalnie zmniejszony.
Trochę inaczej kształtuje się sprawa dotycząca wieku emerytalnego, bowiem kobiety mogą ubiegać się o świadczenie emerytalne w wieku 64 lat, natomiast mężczyźni 65. Dodatkowym kryterium jest przepracowanie minimum jednego roku składkowego.
Dla emerytów, którzy potrzebują pomocy innych w codziennej egzystencji, przewidziano specjalne dotacje do podstawowej sumy. Są one naliczane jednostkowo, zależą od potrzeb i stopnia niepełnosprawności.
W Szwajcarii działają trzy filary emerytalne. Pierwszy (omówiony wcześniej), drugi dla ubezpieczonych funduszem emerytalnym oraz trzeci dla osób, które osobiście odkładały środki na starość.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Czym są emerytury firmowe?
Jeśli pracownik brał udział w programach emerytalnych swoim miejscu pracy, wówczas może liczyć na emeryturę firmową. Jest to świadczenie dodatkowe i nieobowiązkowe. Jak postarać się o taki dodatek oraz na
Nowości w emeryturach mieszanych
Osoby, które otrzymują emeryturę według nowych zasad i osiągnęły wiek emerytalny między 2009 a 2013 rokiem mają prawo do pobierania świadczenia mieszanego. Na czym polega emerytura mieszana i w jaki
Przeliczenie emerytury może oznaczać podwyższenie świadczenie
Emeryturę można ponownie przeliczyć – przypomina Wiesława Lempska z ZUS. Dodatkowy, wcześniej nieudowodniony staż pracy czy zarobki uzyskiwane już po przyznaniu świadczenia mogą wpłynąć na wysokość emerytury. Obecnie obowiązują też korzystniejsze zasady uwzględniania
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!