Jak ubiegać się o świadczenie wyrównawcze?
Celem wypłacania zasiłku wyrównawczego jest, jak sama nazwa wskazuje, wyrównanie wynagrodzenia, które zostało zmniejszone w związku z kłopotami zdrowotnymi. Należy jednak wskazać sytuacje, w których świadczenie nie powinno zostać wypłacone. W jakich przypadkach zasiłek wyrównawczy nie może zostać przyznany?
Po pierwsze emeryt lub rencista (niezdolny do pracy) nie może ubiegać się o świadczenie wyrównawcze, ponieważ oprócz zatrudnienia posiada miesięczne przychody z tytułu emerytury. Identyczna zasada dotyczy pracowników, którzy cierpią na chorobę zawodową lub sprawują opiekę nad dzieckiem.
Oprócz tego podwładny odbierający zasiłek macierzyński lub nie przyszedł do pracy z niewyjaśnionych powodów również nie ma prawa do wnioskowania o zasiłek wyrównawczy.
Jednakże o zasiłek wyrównawczy może ubiegać się zatrudniony, który ucierpiał podczas wypadku na miejscu pracy, jednak całe zdarzenie nie powstało z winy podwładnego. Wtedy środki na pokrycie świadczenia płyną z funduszu wypadkowego, który musi posiadać każdy przedsiębiorca.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Dla kogo zasiłki wyrównawcze?
W Polsce funkcjonuje wiele świadczeń na rzecz obywateli. Każdy wydawany jest pod warunkiem spełnienia konkretnych warunków określonych w ustawie. Jak jest w przypadku zasiłku wyrównawczego? Komu się należy i jak
Metody wypłacania zasiłków
Zasiłki są przyznawane według zasad zawartych w ustawie. Powinny być przekazywane osobom, które naprawdę potrzebują wsparcia finansowego na określone cele. Dysponowaniem pieniędzmi zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wiele osób zastanawia
Jak skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego?
Pracownik przyjęty na zasadach umowy o pracę ma prawo do ubezpieczeń społecznych i wielu ulg zdrowotnych. Są one przyznawane, ponieważ pracodawca odprowadza odpowiednie składki. Jak zatem wygląda kwestia zasiłku rehabilitacyjnego?
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!