Jak sformułować oświadczenie majątkowe?
Większość polityków, osób na stanowiskach państwowych i samorządowych musi przygotowywać oświadczenia majątkowe. Praktyka pokazuje, że nie wszyscy potrafią odpowiednio je wypełniać. Jakie błędy najczęściej występują w takich dokumentach? Po co spisuje się oświadczenia majątkowe?
Na wstępie trzeba powiedzieć, że zadaniem oświadczeń majątkowych jest wyodrębnienie wszystkich posiadanych pieniędzy, lokat, powierzchni oraz wartościowych przedmiotów. Liczy się obecny stan kont bankowych, papierów wartościowych i funduszy emerytalnych.
Niejednokrotnie osoby zobligowane do przygotowania takiego dokumentu niewłaściwie interpretują wartości bezgotówkowe. Spisują tylko stan konta, a nie wspominają o zgromadzonej walucie, lokatach, obcych rachunkach bankowych, akcjach czy obligacjach. Oprócz tego wiele kłopotów pojawia się podczas deklarowania posiadanych nieruchomości. Należy bowiem pamiętać o powierzchniach wynajmowanych, dzierżawionych lub leasingu.
Podsumowując, oświadczenie majątkowe przygotowują urzędnicy państwowi i dostarczają swoim kierownikom. Czynność ta ma ograniczyć działania korupcyjne oraz niezgodne z prawem praktyki w instytucjach państwowych.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Jak działają spółki komandytowe?
Wśród spółek osobowych dużą popularnością wykazują się spółki komandytowe, które zakłada się na potrzeby przedsiębiorstwa, posiadają kilku członków, aczkolwiek nie mają osobowości prawnej. Co jeszcze należy wiedzieć o spółkach komandytowych?
Jakie powinności wypełnia Krajowy Rejestr Sądowy?
Już 12 lat funkcjonują zmienione zasady dotyczące pełnienia obowiązków przez Krajowy Rejestr Sądowy. Oznacza to, że ważność przejęły ulepszone przepisy oraz ustalenia, które powinny być przestrzegane. Zatem które obowiązki musi
W jakich przypadkach należy ubiegać się o prokurę?
Prezesi i właściciele własnych biznesów to osoby zabiegane, które nie mają za wiele czasu, aby załatwiać sprawy w urzędach oraz sądach. W związku z tym powstała prokura, wyjątkowy typ pełnomocnictwa,
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!