Jak sąd przeprowadza dochodzenie?
Każde postępowanie przygotowawcze może być prowadzone na podstawie śledztwa lub dochodzenia. Pierwsza metoda wykorzystywana jest w przypadku podejrzenia o popełnieniu czynu zabronionego. W jakich sytuacjach przeprowadza się dochodzenie? Jak wygląda i czym się charakteryzuje?
Najpierw warto wyjaśnić, że dochodzenie należy do obowiązków policji, którą nadzoruje powołany w tym celu prokurator. Niejednokrotnie procedurę bierze na siebie ABW, CBA lub Straż Graniczna. Wskazanie organu zależy od specyfiki sprawy oraz konkretnych ustaleń prokuratora.
Zwykle dochodzenie dotyczy spraw, które przekazano do sądu rejonowego i są obarczone karą, która nie przekracza 5 lat więzienia lub 100 tys. zł grzywny. Innymi słowy są to przypadki łagodniejsze, które nie dotyczą dużych afer i groźnych wypadków.
Całe dochodzenie powinno zostać zamknięte w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia sprawy. Niejednokrotnie prokurator przeciąga procedurę o 30 dni, ale ma to miejsce tylko w wyjątkowych i uzasadnionych okolicznościach.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Czy można nie przyjąć mandatu?
Mandat to kara finansowa lub w postaci punktów karnych (w przypadku wykroczeń drogowych). Jest alternatywną formą wymierzania kary i mniej inwazyjną. Może zostać wypisany przez policję, straż miejską, kontrolera komunikacji
Karalność za paserstwo
O karalności za pasterstwo mówi art. 122 Kodeksu wykroczeń. W ustawie wyróżnione są dwie jego formy: umyślne i nieumyślne (kara za obydwa jest inna). Istotne jest, że karany jest nie
W jakich przypadkach ponosi się odpowiedzialność cywilną?
Każdy mieszkaniec Polski powinien posiadać odpowiedzialność cywilną. Innymi słowy ponosi rezultaty swoich czynów i jest w stanie przewidywać skutki różnych zachowań. Czym jeszcze charakteryzuje się odpowiedzialność cywilna? Do czego zobowiązuje?
1 Comment
Andrzej
09 sierpnia, 19:44