Jak przeprowadzić protest wyborczy?

Jak przeprowadzić protest wyborczy?

W zgodzie z przepisami dowolne głosowanie odbywa się według ustalonych reguł oraz w odniesieniu do odpowiednich ustaw. Jeśli pogwałcone zostaną nawet nieistotne punkty lub procedury trzeba o tym mówić. Czy protest wyborczy jest odpowiednim rozwiązaniem? Na czym w rzeczywistości polega?

Protest wyborczy może zostać wniesiony na dwa sposoby. Po pierwsze w stosunku do nieprawidłowości w okręgu lub co do kandydatury konkretnej osoby. Oprócz tego przestępstwa mógł się dopuścić członek komisji, uczestnik głosowania lub jego reprezentant.

Aczkolwiek, aby stwierdzić, że spokój głosowania nie został zachowany musi dojść do nieoczekiwanej i niekontrolowanej sytuacji. Chodzi głównie o presję na głosujących, przekazywanie korzyści majątkowych za głosy oraz fałszowanie dokumentów.

Osoba, która nie jest zadowolona z przebiegu wyborów może w ciągu 7 dni roboczych od opublikowania wyników zgłosić protest do Sądu Najwyższego. Jeśli przedstawione dokumenty będą ewidentnie uwidaczniały nadużycia głosowanie zostanie unieważnione i ponownie przeprowadzone w innym terminie.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Co zależy do obowiązków interwenienta?
Next Czy Elektroniczny Urząd Podawczy jest potrzebny?

You might also like

Wybory 0 Comments

Wszystko o wyborach parlamentarnych

W Polsce parlament jest dwuizbowy. Składa się z Sejmu i Senatu, które zajmują się sprawowanie władzy ustawodawczej. Wybory do parlamentu przeprowadzane są raz na cztery lata według ustalonych prawnie zasad.

Wybory 0 Comments

Skąd partie polityczne mają pieniądze na działanie?

Wybory to ważny dzień dla dalszej polityki państwa. Każdy głos oddany na konkretną partie oznacza dla niej dodatkowe środki w ramach subwencji państwowej. Okres kampanii to gorączkowy czas nie tylko

Sprawy urzędowe 10 komentarzy

Trudne tłumaczenia prawne, jak zadbać o ich jakość?

Żadne tłumaczenie, a w szczególności tłumaczenie specjalistyczne nie powinno polegać na dosłownym przekładzie słów. Poszczególne branże mają swój specyficzny język, którego znajomość jest nieodzownym elementem przygotowania do pracy tłumacza. Tłumaczenia

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply